Widok nieba i gwiazdy zawieszone na nieboskłonie od zawsze inspirowały wielu przedstawicieli różnych cywilizacji. W dzisiejszych czasach mamy już oficjalną dyscyplinę naukową zajmującą się obiektami we wszechświecie – mianowicie Astronomię.
Inne znane księżyce w Układzie Słonecznym
Księżyc jest jednym z obiektów w naszym Układzie Słonecznym, który znajduje się najbliżej Ziemi. Ile księżyców ma Ziemia? Tylko jednego, co jest zupełnie wystarczające naszemu funkcjonowaniu na naszej planecie. To naturalny satelita ziemski. Niektóre planety Układu Słonecznego posiadają znacznie więcej księżyców. Jowisz ma ich całe mnóstwo, a może posiadać ich jeszcze więcej. Dotychczas znane są między innymi Metis, Adrastea czy Europa. Co ciekawe, kilka księżyców Jowisza zostały odkryte już w 1610 roku.
Saturn również ma wiele księżyców, między innymi Tytana, Mimasa bądź Tetydę.
Nawet Pluton, który jest planetą karłowatą ma swoje satelity, mianowicie Charona, Hydrę, Kerberosa i jeszcze dwa inne księżyce.
Czym jest księżyc?
Ziemski księżyc zwany jest po prostu Księżycem, jako nazwa własna pisana z dużej litery. Nazywany jest także srebrnym globem. Zajmuje piąte miejsce na liście największych naturalnych satelitów w naszym Układzie Słonecznym. Jest też największym ciałem niebieskim widocznym z naszej planety.
Jeśli chodzi o odpowiedź na powyższe pytanie, można najogólniej go określić jako ciało niebieskie, które okrąża naszą planetę wokół własnej osi. Księżyc wywiera niebagatelny wpływ na toczące się życie na Ziemi poprzez wywieranie wpływu na ziemskie oceany.
Jaka jest wielkość Księżyca? Jego średnica wynosi 3474 km, czyli mniej więcej jedną czwartą średnicy Ziemi. Ciekawostką może być fakt, że przyspieszenie grawitacyjne na Księżycu jest niemal sześciokrotnie słabsze niż na Ziemi. Jaka jest odległość Księżyca od Ziemi? Otóż średnia osiągana odległość wynosi 384 399 km.
Lądowania na Księżycu
Na srebrnym globie stopę postawiło dotychczas aż kilkanaścioro osób. Pierwszym był oczywiście Neil Alden Armstrong. Do wydarzenia tego doszło dokładnie 21 lipca 1969 roku. Tym samym, człowiek ten zapisał się w historii. To właśnie wtedy padło słynne, chyba każdemu znane zdanie: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok ludzkości”. Wydarzenie to przez niektórych jest brane pod wątpliwość, jednak w społeczeństwie przyjmuje się, że było to autentyczne.
Następnymi osobami, które stanęły na Księżycu są w kolejności: Edwin E. „Buzz” Aldrin, Charles P. Conrad, Alan L. Bean. Dotychczasowo jedną z ostatnich osób, która postawiła tam swoją jest Harrison H. Schmitt.
Księżyc jako inspiracja
Jak już wcześniej, na samym początku zostało wspomniane – nasz naturalny satelita był od wieków inspiracją dla wielu osób. Powstało wiele dzieł sztuki i literatury poświęcone srebrnemu globowi. Jest to częsty motyw dla rzeszy malarzy i rzeźbiarzy. Jest też źródłem zainteresowania w chwilach częściowego bądź całkowitego zaćmienia. Tak było w przypadku niedawnego całkowitego zaćmienia Księżyca widocznego z obszarów Polski, widoczne 27 lipca 2018 roku.