plecy

Plecy zbudowane są ze sporej grupy mięśni, które uczestniczą w stabilizowaniu kręgosłupa oraz utrzymywanie prawidłowej postawy. Osłabienie ich bardzo często skutkuje pojawieniem się bólów pleców, nazwę szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia. Warto jest wzmocnić mięśnie pleców, a w takim celu wcale nie trzeba zapisywać się na siłownię, ponieważ wystarczy odpowiedni trening w domu. Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie pleców? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cwiczenia-wzmacniajace-plecy/ 

Jaką rolę pełnią mięśnie grzbietu? 

Funkcja mięśni pleców jest przede wszystkim utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. Utrzymanie takiej pozycji jest efektem współdziałania mięśni pleców oraz mięśni brzucha, które łącznie stanowią tak zwane mięśniowy gorset. Otaczają kręgosłup oraz narządy wewnętrzne, chroniąc je przed uszkodzeniami zewnętrznymi. 

Dlaczego wykonanie treningu pleców jest ważne? 

Utrzymując odpowiednią pozycję ciała, wpływamy na odpowiednie podtrzymanie kręgosłupa i zminimalizowanie ryzyka powstania zmian zwyrodnieniowych kręgów i krążków międzykręgowych. 

Co więcej regularne treningi pozwalają na rozluźnienie napiętych mięśni. Kiedy mięśnie pleców są napięte, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, a dodatkowo mniejszym stopniu napływa do nich krew. To przekłada się na gorsze dotlenienie i odżywienie komórek mięśniowych. 

Ćwiczenia na plecy, które warto wykonać w domu 

Wiosłowanie w pozycji na czworaka jest dla niektórych znacznie łatwiejsze, niż wykonanie zjadł ćwiczeń wykonanych na ławce lub tych w pozycji stojącej. Żeby wykonać ćwiczenie, należy przyjąć pozycję na czworakach z hantlami umieszczonymi w każdej ramce. 

Upewnijmy się, że plecy są proste, ręce bezpośrednio pod ramionami, a kolana bezpośrednio pod biodrami. W takiej pozycji wnioskujemy prawą ręką, ciągnąc łokieć do góry i przyciągając hantle do pachy. Łokieć przez cały czas trzymamy blisko tułowia. 

Zobacz też: http://makelifetasty.pl/najlepsze-cwiczenia-na-plaski-brzuch/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here