seniorzy
fot.: pexels.com

Przychodzi taki moment w życiu, kiedy jako dojrzali ludzie, musimy zaopiekować się starszymi rodzicami lub bliskimi członkami rodziny. Właśnie dlatego, warto znać najważniejsze potrzeby seniorów i wiedzieć, z jakimi problemami wiąże się ich wiek.

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/jak-pogodzic-opieke-nad-osoba-starsza-i-obowiazki-zawodowe/

Potrzeby ludzi starszych

Najważniejszą potrzebą ludzi starszych jest ta dotycząca użyteczności i uznania. Wyrażana jest przez udział w czynnościach dotyczących rodziny lub społecznej aktywności. Kolejną potrzebą, jest ta związana z życiową satysfakcją, czyli zadowolenia z własnej sytuacji. Dla seniorów, dość istotna jest również potrzeba bezpieczeństwa, skupiająca się na bezpieczeństwie fizycznym i psychicznym.

Nie można zapominać o potrzebie niezależności, czyli usamodzielnieniu się od pomocy innych osób. Potrzeba przynależności, wyrażana jest potrzebą towarzystwa i świadczy o niej np. częstotliwość kontaktów z innymi ludźmi. Z tego powodu, bardzo istotne jest aby pomóc seniorom spełnić najważniejsze dla nich potrzeby. Osoby, które nie mogą liczyć na wsparcie dzieci czy krewnych, mogą zwrócić się po pomoc do specjalnych instytucji, które zajmują się współpracą z seniorami.

Problemy związane z wiekiem starczym

Wiek starczy to okres, kiedy znacznie wzrasta waga problemów, z którymi wcześniej nasi bliscy nie mieli większych kłopotów. Wraz z wiekiem wzrasta również zachorowalność, a przede wszystkim spada odporność na choroby przewlekłe. Do najczęstszych problemów wieku starczego należy zaliczyć: nadciśnienie, choroby serca, urazy mózgu, zaćma oraz cukrzyca.

Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby namawiać swoich bliskich na poddawanie się szczegółowym badaniom i regularnym wizytom u lekarza. Z tego powodu, każda nawet najmniejsza dolegliwość nie powinna być bagatelizowana – może to tylko przysporzyć większych problemów.

Przeczytaj też: http://makelifetasty.pl/najwieksze-trendy-w-branzy-beauty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here