Jakie pytania najczęściej zadają młodzi rodzice?

Macierzyństwo wiąże się z masą pytań. To zupełnie naturalne, że świeżo upieczona mama ma sporo wątpliwości. Dylematy pojawiają się właściwie na każdym kroku i etapie rozwoju dziecka. W końcu każdy rodzic chce jak najlepiej sprawdzić się w swojej nowej roli. Dawać dziecku to co najlepsze i jak najlepiej wspomagać jego rozwój. Nic więc dziwnego w tym, że często miewa setki pytań nawet o te z pozoru błahe rzeczy. W końcu to na nim spoczywa odpowiedzialność za życie tego małego człowieka, którego sprowadził na ten świat. Jakie pytania najczęściej zadają młodzi rodzice?

Noworodki przesypiają większą część doby. To w ich przypadku zupełnie normalne. Ale ile powinien spać noworodek? Czy budzić go na karmienia co trzy godziny jak mówią podręczniki? Czy może jednak pozwolić mu na dłuższą drzemkę? Każdy rodzic ma inną opinie. I każde dziecko jest inne. Jednak karmienie niemowląt nie musi odbywać się co trzy godziny z zegarkiem w ręku. Jeśli dziecko śpi na przykład cztery godziny to świat się nie zawali. Jednak jeśli drzemka trwa ponad 5 godzin lepiej noworodka obudzić. Spadek cukru w jego organizmie może być niebezpieczny i zagrozić jego życiu. Brak energii może spowodować trudności z wybudzeniem malucha i nawet doprowadzić do śpiączki. Dużo mam zastanawia się również nad tym jak karmić swoje dziecko. Wiadomo nie od dziś, że mleko matki jest najzdrowsze dla dziecka. Jednak laktacja nie zawsze jest prosta i przyjemna. Wiele mam ma z nią problemy, które powodują, że dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze i jest niedożywione. W takich sytuacjach lepsze dla dziecka będzie mleko modyfikowane. Wiele mam wstydzi się tego, że nie karmi dziecka piersią. Jednak metoda karmienia nie wpływa na miłość mamy do dziecka. Dużo większe znaczenie dla niego ma czas jaki mu się poświęca. Karmienie mlekiem modyfikowanym nie umniejsza roli matki. Wiele rodziców zastanawia się także nad tym jak ubierać swoje dziecko. W teorii noworodek powinien mieć na sobie jedną warstwę więcej niż dorośli. Jednak nie do końca sprawdza się to latem, kiedy na zewnątrz panują upały. Wtedy wystarczy ubrać dziecko w same body. Należy pamiętać, aby nie przegrzać dziecka. Przegrzanie jest dla niego o wiele gorsze niż wyziębienie. Aby sprawdzić czy dziecku nie jest zbyt ciepło czy zbyt zimno należy przyłożyć dziecku dłoń do karku. Jeśli będzie chłodny to trzeba ubrac cieplej dziecko, jeśli gorący i spocony to oznacza, że maluchowi jest za ciepło. Kolejną sprawą jest czapeczka. Jeśli temperatura na dworzu wynosi ponad dwadzieścia pięć stopni to leżące w wózku dziecko nie potrzebuje na głowie czapeczki.

Bycie rodzicem to ciężka praca. To zupełnie nowy etap w życiu każdego człowieka, na który nie sposób do końca się przygotować. Zawsze będą pojawiały się nowe pytania oraz wątpliwości. Żadne podręczniki świata tego nie zmienią. Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko, więc dylematy jakie miewa są zupełnie naturalne i normalne. Szczególnie, że każde dziecko jest inne i trzeba się nauczyć tego co nasze dziecko lubi a czego nie znosi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here