Zakwaszenie organizmu - przyczyny, skutki, zapobieganie

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu wpływają na nasze samopoczucie i mogą być przyczyną wielu schorzeń. Najczęstszą formą zaburzeń w gospodarce kwasowo-zasadowej jest jego zakwaszenie, najczęściej związane z nieprawidłową dietą.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy stałego pH na poziomie 7,35 – 7,45. Utrzymanie tego stanu wymaga ciężkiej pracy kilku układów organizmu, które niestety czasem zawodzą. W innym przypadku układy wyrównujące pH pracują prawidłowo, ale są tak intensywnie bombardowane kwasami dostarczanymi przez nas w diecie, że nie dają rady wdrażać mechanizmów kompensacyjnych. do tego często poprzez nieprawidłową dietę nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości minerałów, które tworzą związki zapobiegające nadmiernemu zakwaszeniu. Zwykle jednak z niewielkim zakwaszeniem, które występuje wielokrotnie w ciągu naszego życia nasz organizm poradzi sobie bez problemu, przywracając i utrzymując właściwą równowagę.

Zdiagnozowanie zakwaszenia organizmu nie jest sprawą tak prostą jak mogłoby się to wydawać. Objawy nie są specyficzne, a przyczyn złego samopoczucia może być wiele. Mogą go powodować infekcje, stany zapalne, zatrucia czy po prostu niewłaściwe funkcjonowanie któregoś z narządów. Oczywiście możemy się posiłkować badaniem moczu, którego skład daje nam niezły obraz funkcjonowania organizmu i zaburzeń w zakresie gospodarki kwasowo-zasadowej. Mocz możemy zbadać za pomocą papierka lakmusowego jako wskaźnika pH.

Bardzo trudne jest zdiagnozowanie zakwaszenia organizmu na podstawie samych objawów, które są niespecyficzne. Wśród nich wymienić należy przewlekłe zmęczenie, ból głowy, świąd skóry, bóle mięśni, dziwny posmak w ustach, zgaga.
Jeśli objawy zakwaszenia utrzymują się dłużej mogą być przyczyną takich chorób jak depresja, częste stany zapalne, alergie, migrena, a nawet niepłodność.Skrajne przypadki długo utrzymującego się, nieleczonego zakwaszenia, powodują rozwój tzw. zespołu metabolicznego, nowotworów, chorób autoimmunologicznych, a według niektórych źródeł również stwardnienia rozsianego.

Aby utrzymywać właściwą równowagę kwasowo-zasadową musimy wiedzieć co zakwasza organizm. Ogólnie rzecz ujmując jest to wspomniana wcześniej nieprawidłowa dieta, polegająca na spożywaniu zbyt dużej ilości węglowodanów, białka zwierzęcego oraz tłuszczów.
Najbardziej popularne produkty powodujące zakwaszenie to: jaja, ser, słodycze, produkty zbożowe i mięso. Niektóre leki również mają takie działanie. Nie bez znaczenia jest również stosowanie używek.
Organizm zakwaszany jest również w przypadku przedłużającego się stresu oraz podczas stosowania diet odchudzających bez konsultacji z dietetykiem. Dieta powinna być zawsze zbilansowana.

Zapobieganiu zakwaszenia sprzyjają produkty alkalizujące wśród których znajdują się owoce, warzywa, kasza jaglana. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Możemy również wspomóc się produktami farmakologicznymi, które jednak stosujmy w ostateczności i zawsze po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here