Ważne badania do wykonania przez ciążą

Niemalże każda dziewczynka bawi się w dzieciństwie lalkami, udaje, że je karmi, przewija i obdarza codzienną opieką. Wraz z upływem lat, nasze dziecięce fantazje chcemy przełożyć na realne życie. Oczywiście, aby tak się stało, musimy spełnić kilka określonych warunków m.in. znaleźć potencjalnego tatę dla naszej pociechy czy mieć stabilną sytuację życiową i materialną.
Jeśli już stwierdzimy, że jesteśmy gotowi, aby zostać rodzicami, pojawia się pytanie:”jakie badania przed ciążą należy wykonać, aby uniknąć problemów w przyszłości?”. Oczywiście najlepiej udać się do zaufanego ginekologa, który obejmie nas kompleksową opieką, a przede wszystkim podpowie co robić. Pierwszym, podstawowym krokiem jest wykonanie badania ginekologicznego wraz z cytologią. Dzięki temu lekarz pozna, w jakiej jesteśmy formie, czy przypadkiem nie pojawił się u nas jakiś stan zapalny czy choroba. Warto również od razu wykonać usg piersi, aby mieć pewność, że gruczoły mlekowe są w dobrej formie, a także czy nie pojawiły się żadne guzy. Jeśli wizyta ginekologiczna wypadnie pozytywnie możemy od razu zacząć suplementować kwas foliowy, który ma pozytywny wpływ na rozwój płodu.
Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest wykonanie morfologii. Dzięki temu łatwo ocenić w jakiej kondycji znajduje się nasz organizm, a przede wszystkim czy przyszła mama nie choruje np. na niedokrwistość, która powinna zostać szybko leczona. Ta przypadłość często pojawia się już podczas ciąży i musimy suplementować żelazo, a w skrajnych przypadkach udać się na wizytę na patologi ciąży. Warto również wykonać ogólne badanie moczu, ponieważ ono również szybko obrazuje czy nie toczy się jakiś stan zapalny w naszym organizmie, a wiadomo, że lepiej zaleczyć go jak najszybciej. Przyszła mama powinna również zbadać poziom glukozy aby wykluczyć cukrzycę jeszcze przed zajściem w ciąże, a także badania tarczycy bowiem regulowanie hormonów w ciąży będzie dużo trudniejsze niż przed nią.
Oczywiście badań jest mnóstwo i możemy wykonać każde jednak w momencie zajścia w ciąże i tak są badania, które należy wpisać w kartę ciąży, a tym samym nie ma sensu wykonywać ich wcześniej. Jest to m.in. toksoplazmoza, HIV, kiła. Jeżeli pamiętamy, że w przeszłości miałyśmy kontakt z kleszczem, warto zrobić badanie na obecność przeciwciał boreliozy, aby uniknąć problemów w późniejszym czasie. Warto pamiętać, że leczenie chorób w ciąży jest też niekiedy ograniczone bowiem leki przenikają przez łożysko i mogą zaszkodzić małemu człowiekowi, którego nosimy pod sercem.
Bardzo ważna jest również wizyta u stomatologa. Nie zdajemy sobie sprawy, że stan naszego uzębienia ma wpływ na cały organizm! I jeśli w naszej jamie ustnej toczy się jakiś stan zapalny, to może mieć to bardzo poważne konsekwencje dla naszego płodu. Oczywiście w ciąży można również leczyć zęby jednak stomatolog potrzebuje zgody ginekologa na jakieś poważniejsze zabiegi i wiadomo, że niosą one za sobą różne konsekwencje.
Dobrze również aby przyszła tata zadbał o zdrowie i udał się na podstawowe badania krwi, serca, ciśnienia. Warto spojrzeć na swój organizm holistycznie i zminimalizować zagrożenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here