Co to jest Wi-Fi?

Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się temu co to jest WiFi. Naturalnie chodzi o sieci bezprzewodowe, z który dzisiaj praktycznie non stop korzystamy. Sprawdzimy do czego takie sieci mogą się nam przydać, dlaczego warto taką sieć mieć w swoim domu, a przede wszystkim jak ją zabezpieczyć, by nikt obcy się do niej nie podłączył.

Sieci bezprzewodowe są znane już od bardzo dawna. Standard, na którym są bazowane stworzony został na przełomie wieków. Na początku oczywiście mało kto mógł się tymi sieciami cieszyć, ponieważ sprzęt do ich postawienia był niesamowicie drogi. Dlatego też w tamtych czasach w Polsce mało kto w ogóle wiedział co to jest WiFi. Pomijamy już fakt, że wtedy nie istniały jeszcze tak zwane media społecznościowe, internet był w powijakach, a ludzie niespecjalnie czuli potrzebę posiadania komputera w domu. Dlatego też osoby, które w tym siedziały, to byli przede wszystkim pasjonaci komputerów i informatyki. Później los sieci Wi-Fi nieco się odmienił. Standard był aktualizowany, pojawiły się kolejne urządzenia do obsługi tychże sieci, które były już o wiele tańsze. Na początku sieci działały z prędkością 11 megabitów na sekundę, czyli bardzo niewiele. Z resztą na to pozwalały tylko najdroższe na ówczesny czas urządzenia. Tańsze pozwalały na komunikację z prędkościami 5,5 Mb/s, 2 Mb/s, lub nawet tylko 1 Mb/s. Jednak na tamte czasy, czyli okolice roku 2005, to wystarczało. Mało kto miał wtedy internet o szybkości większej niż 1 Mb/s, wobec tego możliwość przesyłania go bezprzewodowo w sieci o takiej samej prędkości wydawała się na miejscu.

Zmiany pojawiły się jednak nieco później. Pojawił się bowiem szybszy internet, do tego stał się o wiele bardziej popularny, głównie z powodu rodzących się w tamtym okresie portalów społecznościowych. Komputer gościł już praktycznie w każdym domu, a że w tamtych czasach nie było jeszcze ani smartfonów, ani tabletów, a multimedialne telefony komórkowe dopiero raczkowały, to każdy domownik często miał tańszego lub droższego laptopa. Niewygodne było podróżowanie z nim po mieszkaniu ciągnąc za sobą kabel sieciowy, dlatego bardzo szybko wzrosła świadomość ludzi w kwestii tego co to jest WiFi i każdy chciał wtedy je mieć. Umożliwiało to bowiem korzystanie z internetu w laptopie bez kabla, w dowolnym miejscu w domu. Znów rozwinął się także standard Wi-Fi, sieci osiągały już prędkość do 54 Mb/s, co było już praktycznie połową tego, co dawał standardowy Ethernet na kablu (100 Mb/s). Prawdziwy przełom nastąpił jednak wtedy, gdy popularne stały się smartfony i tablety. Korzystały one naturalnie właśnie z Wi-Fi do połączenia z internetem, a że dostęp do internetu za pośrednictwem operatora telefonicznego był jeszcze dość drogi (i w sumie nadal nie jest tani), to nastąpiła eksplozja popularności domowych sieci bezprzewodowych.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dobrze przedstawił co to jest WiFi, jak wyglądała jego historia, jakie są parametry sieci i tak dalej. Trzeba jednak wiedzieć, że standard ten cały czas rozwija się i dziś mamy dostęp do sieci bezprzewodowych, które osiągają już prędkości przekraczające 450 Mb/s, a jeszcze szybsze warianty są cały czas w fazie projektowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here