Słomki plastikowe a papierowe - główne różnice

Pomiędzy słomkami papierowymi a plastikowymi nie ma zbyt wielu różnic. Te dwa produkty, mimo iż wykonywane z zupełnie innych materiałów, mają wiele elementów wspólnych. Są tak samo praktyczne. Wykazują się identycznym (bardzo wysokim) poziomem użyteczności. Zarówno ekologiczne słomki z papieru, jak i standardowe słomki z plastiku mogą mieć zróżnicowane kształty, rozmiary, kolory czy formy, dlatego jedyną różnicą między nimi jest to, jak wpływają one na środowisko. Tutaj przewagę uzyskują słomki z papieru. Z tego właśnie powodu należy zaprzestać używania plastikowych wyrobów do picia.

Plastik jest materiałem syntetycznym, co oznacza, że wytwarza się go sztucznie. W jego składzie można znaleźć przede wszystkim polimery syntetyczne, dlatego nie ma on nic wspólnego z naturą i tym samym nie jest w stanie całościowo się w niej rozłożyć. Warto też porównać sobie, jak wyglądają procesy produkcji w przypadku dwóch materiałów – plastiku i papieru. Ten pierwszy wymaga wykorzystania bardzo dużej liczby różnych substancji, podczas gdy drugi wykonuje się z tego, czego w naturze mamy pod dostatkiem. Biodegradowalne słomki papierowe wymagają też mniejszego nakładu energetycznego. Chociażby z tego powodu warto zastąpić nimi wyroby plastikowe.

Omawiając ten temat, nie można nie wspomnieć o tym, jak rozkładają się oba wymieniane tutaj materiały. Oczywiście papier wypada pod tym względem milion razy lepiej. Jego rozkład następuje znacznie szybciej niżeli w przypadku plastiku. Do produkcji słomek papierowych można też wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu, dzięki czemu zużywa się je wielokrotnie i walczy się z marnotrawstwem. Każdy powinien natomiast zdawać sobie sprawę z tego, ile trwa rozkład pojedynczej plastikowej słomki. Otóż w najlepszym wypadku będzie się ona rozkładać przez kilkaset lat, w najgorszym – nawet przez tysiąc. Nigdy też nie zniknie w stu procentach z powierzchni ziemi. A eko słomki papierowe powstają z papieru, czyli produktu naturalnego, ziemia sama może je potem wchłonąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here