Początki z gitarą akustyczną

Mało jest instrumentów równie popularnych i cenionych, jak gitara. W każdym kraju czy środowisku zawsze możemy znaleźć przynajmniej kilka osób, dla których gra na gitarze jest wielką życiową pasją. Można oczywiście wskazać szereg przyczyn tak dużej popularności tego instrumentu. Przede wszystkim, gitara jest bardzo uniwersalna. Doskonale sprawdza się w wielu różnych gatunkach muzycznych, dzięki czemu mogą na niej grać ludzie o zróżnicowanych gustach i zawsze doskonale się przy tym bawić. Dodatkowo gitara jest po prostu łatwo dostępna. Co prawda opanowanie gry na niej na faktycznie wysokim poziomie to wielka sztuka wymagająca ogromnej pracy, ale ilość dostępnych materiałów czy lekcji – choćby w internecie – znacznie ułatwia to zadanie. Jeśli ktoś chce zacząć swoją przygodę z tym instrumentem, to powinien poznać kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim mamy do wyboru kilka rodzajów gitar. W nieco ostrzejszej muzyce najczęściej wykorzystywana jest gitara elektryczna, ale gitara akustyczna również jest niezwykle atrakcyjna. Dodatkowo świetnie nadaje się do typowego „ogniskowego” grania i może przynieść mnóstwo radości.
Pierwszą ważną decyzją przyszłego gitarzysty jest oczywiście sam wybór odpowiedniego instrumentu. Z łatwością można pogubić się wśród dziesiątków producentów dostępnych na rynku oraz oferowanych przez nich modeli. Warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych modeli w internecie. W sieci działają najróżniejsze fora dyskusyjne, na których zawsze można znaleźć pomoc. Gitary akustyczne same różnią się swoimi kształtami i sposobami wykonania. Mówiąc ogólnie, najlepiej jest po prostu wybrać się do sklepu i sprawdzić interesujący nas model na żywo. W sieci możemy znaleźć wiele informacji na temat danej gitary oraz parametrów technicznych, które często nic nam właściwie nie mówią. Tymczasem z gitarą musimy po prostu czuć się dobrze. Jeśli uznamy, że konkretny model jest dla nas wygodny i dobrze leży nam w dłoniach, to możemy się na niego zdecydować.
Oprócz samej gitary trzeba wybrać szereg akcesoriów do niej, w tym struny. O tym, jakie struny do gitary akustycznej są najlepsze można napisać całe książki, a i tak nie wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Kupując struny dobrze jest trzymać się ofert bardziej znanych i cenionych producentów, którzy zapewniają nam wysoką jakość. Jednym z głównych parametrów strun jest ich grubość. Ma ona wielki wpływ zarówno na brzmienie gitary, jak i na naszą wygodę w czasie gry. Dla początkującego gitarzysty lepiej jest wybierać struny o mniejszej grubości, bowiem palce nie są jeszcze przyzwyczajone do gry. W przypadku grubych i twardych strun palce osoby początkującej szybko będą się męczyły i zaczną boleć, co może skutecznie zniechęcić do nauki. Jeśli ktoś jest w stanie już zagrać na strunach o większej grubości, to powinien kierować się przy wyborze głównie brzmieniem. W przypadku gitary akustycznej rodzaj strun ma wpływ na brzmienie o wiele większy niż w gitarze elektrycznej. Co prawda struny zawsze są niezwykle ważne, ale w gitarze elektrycznej istnieje jeszcze wiele innych czynników wpływających na brzmienie instrumentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here