Zdanie egzaminu maturalnego sprawia, że drzwi do największych uniwersytetów stają przed nami otworem. Wielu młodych ludzi nie ma jednak pojęcia, jakie studia okażą się dla nich najlepszym wyborem. Aby dokonać odpowiedniego wyboru konieczne jest wzięcie pod uwagę szeregu aspektów, które będą rzutować w dłuższej perspektywie czasu.
Możliwości są szerokie, ponieważ czekają na nas studia humanistyczne, inżynierskie lub medyczne dostępne w najróżniejszych trybach nauczania. Dla wielu maturzystów ilość propozycji powoduje kłopot bogactwa przekładający się na niezdecydowanie i często podjęcie nieprawidłowego wyboru.
Jedno jest pewne, przy wyborze uczelni oraz kierunku studiów nie należy kierować się modą oraz aktualnymi tendencjami panującymi na rynku. Sugestie rodziców oraz znajomych są ważne, ale nie powinny mieć decydującego znaczenia przy naszej decyzji. Pierwszym krokiem, który należy podjąć to zgromadzenie wiarygodnych informacji na temat kierunków oraz uczelni, które znalazły się w kręgu naszego zainteresowania. Kierunek studiów wybiera się pod kątem swoich indywidualnych zainteresowań oraz preferencji. W ten sposób wybierzemy kierunek, którego studiowanie będzie dla nas prawdziwą przyjemnością. Przeanalizujmy więc nasze umiejętności oraz zainteresowania. W ten sposób szybko określimy, czy mamy zainteresowania bardziej humanistyczne, czy lepiej czujemy się w pracy z liczbami, jesteśmy skupieni na zadaniach analitycznych.
Większość kierunków studiów dostępnych jest we wszystkich uczelniach wyższych w naszym kraju. Kierunki techniczne znajdziemy na politechnikach, kierunki graficzne są oferowane przez akademie sztuk pięknych. Wystarczy odwiedzić strony internetowe poszczególnych uczelni i zapoznać się z charakterystyką danego kierunku oraz planem zajęć. To pozwoli nam poznać wstępny plan edukacji oraz ocenić wstępnie poziom atrakcyjności kierunku. Nie będzie problemów ze znalezieniem wiarygodnych informacji na temat uczelni na różnego rodzaju forach internetowych, gdzie głos zabierają studenci lub absolwenci. Ich opisy, relacje to prawdziwa skarbnica wiedzy, z której warto czerpać garściami. Fora internetowe, strony znajdujące się na portalach społecznościowe dadzą nam odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.
Pomocne w określeniu poziomu atrakcyjności studiów będzie też przeczytanie szeregu artykułów na temat szkolnictwa w Polsce. Co roku publikowane są też rankingi poszczególnych uczelni. Szczegółowe raporty są regularnie zamieszczane na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jeśli zależy nam na pozyskaniu praktycznych umiejętności przydatnych w życiu zawodowym, przeczytajmy raporty pochodzące z rynku pracy. One pozwalają odpowiedzieć na pytanie, które zawody i umiejętności pozwolą nam po uzyskaniu dyplomu otrzymać dobra pracę. Rozpoznanie rynku pracy pozwoli nam uniknąć wyboru studiów, które nie mają praktycznego przełożenia na dorosłe życie. Niestety, na uczelniach w dalszym ciągu dużym zainteresowaniem cieszą się te kierunki studiów, które produkują specjalistów na których nie ma żadnego zapotrzebowania na rynku pracy.