Jak powinien się odżywiać biegacz?

Obecnie kult sylwetki, młodego wyglądu trwa w najlepsze. Niektóre osoby idąc na łatwiznę i poddają się odsysaniu tłuszczu czy zabiegom z użyciem botoksu, propagowanego przez gwiazdy ekranu. Osoby bardziej nastawione na przełamywanie własnych barier, bardziej świadome dążą do stosowania się do zasad zdrowego trybu życia. Na zdrowy tryb życia mają wpływ dwa czynniki. Pierwszym z nich są zdrowe nawyki żywieniowe. Drugim z nich są szeroko pojęte aktywności fizyczne. To jaką aktywność fizyczną dana osoba wybierze zależy tak na prawdę tylko i wyłącznie od indywidualnych upodobań. Im bardziej trafi się w gust tym większa szansa, że działalność ta stanie się życiową pasją a nie zaś przejawem dostosowania się do chwilowej mody.
Nasza dietę w przypadku treningów jest tematem rzeką. Jeśli mamy już wybrany sport, który nas interesuje to powinniśmy zmierzyć swoje BMI oraz bilans glikemiczny. Bilans ten to ogólna ocena naszego zapotrzebowania na podstawowe składniki budulcowe naszego ciała. Należeć do nich będą: białko, węglowodany, tłuszcze. Osoba, która wybiera jako swą aktywność sporty siłowe powinna skupić się na białkach w większym stopniu. Węgle będą grały tutaj drugie skrzypce. Jeśli chodzi zaś o tłuszcze to te są również potrzebne do tego aby w organizmie odpowiednio magazynować energię oraz by mogły zachodzić odpowiednie reakcje hormonalne.
W przypadku osób, które wykonywać chcą sporty z kategorii tak zwanego „kardio”, to znaczy aktywności wytrzymałościowe to powinny on skupić się przede wszystkim na zaopatrzenie swoich organizmów w źródło węglowodanów. Węglowodany to inaczej cukry, w których ogni spala się tłuszcz. W ten sposób nasze ciało pozyskuje energię, którą spala. Dla tego nasze mięśnie muszą mieć zapewniony zapas paliwa. W przeciwnym razie będą one funkcjonować nieprawidłowo a my sami szybko zniechęcimy się do sportu ponieważ będziemy bardzo szybko zmęczeni a nasze treningi nie będą przynosić spodziewanych rezultatów.
W przypadku biegaczy białko również spełnia ważną rolę. Nasze mięśnie ulegają mikro uszkodzeniom w trakcie pracy. Białko jest przecież budulcem mięśni, musimy go zatem im dostarczyć w odpowiedniej ilości. Co jeść po bieganiu? Świetnie sprawdzi się tutaj serek wiejski w postaci kanapki. Będzie to źródło niewielkiej ilości tłuszczy, dużo białka oraz węglowodanów. Choć te ostatnie poleca się zjeść raczej przed biegiem. Klasykiem jest tutaj banan nazywany często „baterią” ze względu na ilość dostarczanej energii oraz bułka z dżemem lub miodem. Taki posiłek dwie godziny przed biegiem będzie działał na nas jak paliwo rakietowe. Po za tym po treningu należy się nawodnić. Niektórzy biegacze uważają, że dobrym izotonikiem jest piwo. Jednak piwa posiadają z reguły alkohol. To też jeden z producentów postanowił produkować izotonik w formie piwa bezalkoholowego dla sportowców. Słody ze zburz są dobrym źródłem węglowodanów i szybko oraz skutecznie mogą nawodnić nasz organizm. Sama woda zaś nie wyparuje z nas natychmiast co jest ważnym czynnikiem przy nawadnianiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here