Co to jest smartfon?

Dziś postanowiliśmy stworzyć artykuł na temat tego czym jest smartfon. Teoretycznie każdy to wie, bo znakomita większość ludzi korzysta dziś ze smartfonów na co dzień, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę ze wszystkich ich funkcji. Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu wszystkie te informacje.

Sprawdźmy więc w ogóle co to jest smartfon. Otóż nazwa wywodzi się od połączenia dwóch anglojęzycznych słów: smart i phone. Oznaczają one tyle, co „sprytny” i telefon. Można więc uznać, że smartfony to po prostu sprytne telefony. Tak rzeczywiście jest. Telefony te posiadają już tak wiele funkcji, że mogą być bez problemu nazywane kieszonkowymi komputerami. Sprawdźmy teraz jaka jest lista tych funkcji, ponieważ istotnie jest ich aż tyle, że trudne je spamiętać. Podstawową funkcją jest dzwonienie, odbieranie połączeń, rozmowa oraz pisanie i odbieranie wiadomości tekstowych SMS oraz MMS. Jednak więcej funkcji smartfony odziedziczyły z tabletów. Przede wszystkim nie mają one klawiatury, tak jak wszystkie komórki istniejące dawniej. Natomiast na całej powierzchni posiadają duży ekran, który jest ekranem dotykowym. Oznacza to tyle, że jeżeli dotkniemy ekranu, to efekt jest taki, jakbyśmy w tym miejscu kliknęli myszką na komputerze. Jest to bardzo wygodne. Ekrany dotykowe nie są aż tak nowym rozwiązaniem, istniały one w laptopach już bardzo dawno temu, jednak tak na dobrą sprawę dopiero smartfony spopularyzowały je na dobre.

Nowoczesne telefony otworzyły nam okno na internet. Dziś możemy mieć „cały świat w kieszeni” praktycznie w każdej sytuacji, ponieważ wystarczy że wyjmiemy z kieszeni naszą komórkę. Nawet osoby, które nie wiedziały dotychczas co to jest smartfon, po dowiedzeniu się jak bardzo ułatwia on korzystanie z internetu, przekonywały się do tego żeby rozpocząć używanie go. Internet w telefonie możemy uzyskać na kilka sposobów. Najbardziej podstawowym, który istniał już w starszych komórkach, jest połączenie za pomocą danych pakietowych od naszego operatora. Jednak za takie dane trzeba dodatkowo płacić, co prawda dziś kosztują niewiele, ale skoro płacimy już za internet w domu, to dlaczego mielibyśmy dodatkowo płacić za tak zwany internet mobilny? Otóż wcale nie musimy. Właśnie w tym celu każdy smartfon posiada możliwość połączenia się z sieciami komputerowymi Wi-Fi, skąd może czerpać internet. W niektórych urządzeniach możliwe jest nawet połączenie z internetem przez Bluetooth, jeżeli mamy taką możliwość. Jedyną drogą, którą nie możemy (na ogół) dostarczyć internetu do smartfona, jest droga kablowa – choć nie dotyczy to wszystkich urządzeń na rynku.

Czy wiemy już co to jest smartfon? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi każdy będzie mógł uzupełnić swoją wiedzę, a osoby starsze – które nie miały jeszcze do czynienia z nowoczesną technologią – będą mogły poznać ten fantastyczny świat i zdecydować się na zakup pierwszego „sprytnego telefonu”. Zwłaszcza, że kupując używany smartfon możemy zapłacić za niego nawet poniżej 200 złotych, a w zamian za to otrzymać urządzenie, które zupełnie zmieni nasze spojrzenie na dzisiejszy świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here