Co to jest wirus komputerowy?

W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie co to jest wirus komputerowy? Otóż nie jest to takie oczywiste dla wszystkich, dlatego dobrze poświęcić temu tematowi kilka słów. Powiemy między innymi o tym jak przed takimi wirusami można się zabezpieczać, oraz dlaczego są one bardzo groźne i jakie mogą być konsekwencje tego, że pojawią się one na komputerze. Zapraszamy do przeczytania poradnika.

Wirusy komputerowe znane są od bardzo dawna. Praktycznie odkąd istnieją komputery, tak długo też obecne są wirusy. Są one specjalnymi programami, które jednak używane są do niecnych celów. Na przykład mogą one uszkadzać system operacyjny, pliki które mamy na komputerze, mogą wysyłać nasze dane w świat, do zupełnie nieznanych miejsc i osób. Później takie dane mogą być wykorzystane przeciwko nam na różne sposoby, na przykład możemy być szantażowani, bądź też nasze prywatne zdjęcia nagle znajdą się w obiegu w internecie. Skoro wiemy już co to jest wirus komputerowy, to teraz powiedzmy co nieco na temat tego jak się przed takim wirusem zabezpieczyć. Na pewno powinniśmy zacząć od tego, by zainstalować jakiś dobry program antywirusowy na naszym komputerze. Powinien on posiadać odpowiednie aktualizacje, zainstalowaną aktualną bazę wirusów. Dzięki ochronie aktywnej każdy program, który uruchamiamy będzie od razu skanowany i dopiero później dopuszczany do pracy na komputerze. Wobec tego trzeba sobie jasno powiedzieć, że komputer stanie się o wiele bardziej bezpieczny, niż gdybyśmy takiego programu nie posiadali.

Jednak wirus wirusowy nierówny. Nie zawsze efekty ich działań są tylko takie, że stracimy jakieś pliki na komputerze, czy nawet będziemy musieli na nowo zainstalować system operacyjny. Czasami dzieją się dużo gorsze rzeczy, na przykład gdy złapiemy takiego wirusa, który w rzeczywistości będzie wyciągał z naszego komputera tak cenne dane, jak hasła i loginy do kont bankowych. Jak łatwo można sobie wyobrazić, stąd już bardzo krótka droga do tego, byśmy stracili oszczędności swojego życia, jeżeli trzymamy je w banku. Niemało było takich sytuacji, właśnie dlatego, że ludzie nie doceniali niebezpieczeństwa. Tak naprawdę o tym, co to jest wirus komputerowy i do czego jest zdolny, najlepiej wiedzą albo ci, którzy rzeczywiście stali się jego ofiarami, albo osoby, które takie wirusy same tworzą. Często jest tak, że wirusy tworzone raz są obecne w sieci przez wiele lat, ponieważ są po prostu kopiowane nieświadomie przez samych użytkowników, bądź też rozprzestrzeniają się automatycznie. Infekują mnóstwo różnych komputerów, które mogą wykonywać zdalne polecenia twórcy wirusa. W ten sposób tworzą się tak zwane botnety – całe sieci zainfekowanych maszyn, które mogą zostać wykorzystane na przykład do ataku na jakąś instytucję państwową.

Tak więc by chronić się odpowiedzialnie, trzeba najpierw wiedzieć co to jest wirus komputerowy, na jakie typy możemy wirusy podzielić oraz przede wszystkim jak nie pozwolić im przedostać się na nasz komputer. Ogólnie zasada jest jedna: Nie instalować oprogramowania z nieznanych źródeł i mieć dobrego antywirusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here