Zdrowy styl życia

Coraz więcej ludzi zaczyna swoją przygodę ze zdrowym stylem życia. Niektórzy szybko rezygnują, a dla innych staje się to pasją. Wprowadzają do swojego jadłospisu zasady zdrowego odżywiania oraz zaczynają uprawiać różnego rodzaju sporty. Część z nich wybiera ćwiczenia w zaciszu domowym, korzystając z treningów dostępnych na platformie YouTube lub uczęszcza na zajęcia fitness, których ogromna różnorodność sprawia, iż każdy znajdzie coś dla siebie.
Kolejna grupa stawia zdecydowanie na treningi z ciężarami i wybiera siłownię. Najważniejsze jest tutaj, aby nie przychodzić bez gotowego planu treningowego, gdyż wtedy wykonamy zapewne kilka zupełnie przypadkowych ćwiczeń, które mogą sprawić, że nasz wysiłek pójdzie na marne, bo wcale nie osiągniemy dzięki nim zamierzonego efektu. Jeśli finansowo jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić, to najlepszym rozwiązaniem będzie trener personalny, który dopasuje nam plan treningowy do naszych celów i przede wszystkim, będzie kontrolować nasze treningi oraz pokaże, jak poprawnie technicznie wykonywać dane ćwiczenia. Wiele siłowni oferuje także darmowe treningi personalne. Warto się na nie zapisać, ponieważ nawet podczas jednego takiego spotkania, możemy wypytać trenera o nurtujące nas kwestie i dowiedzieć się, jak poprawnie wykonywać podstawowe ćwiczenia. Z czasem będziemy poznawać coraz więcej ćwiczeń. Bardzo dobrym źródłem jest Internet, gdzie znajdziemy mnóstwo filmików instruktażowych, które uczą nas krok po kroku, jak powinno wyglądać wykonanie ćwiczenia oraz pokazują najczęściej popełniane błędy. Plan treningowy należy dostosować do tego, jaki jest nasz cel: czy chcemy zbudować masę mięśniową, popracować nad siłą, czy wyrzeźbić mięśnie i poprawić wygląd naszej sylwetki.
Oczywiście, samym treningiem niczego nie osiągniemy, dlatego ogromnie ważna jest dieta, która również musi być dopasowana pod nasz organizm oraz planowane efekty. Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest wyliczenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów, które wyliczą to za nas po wpisaniu odpowiednich danych, takich jak: wzrost, waga, wiek, płeć oraz stopień aktywności fizycznej czy rodzaj wykonywanej pracy (praca siedząca czy fizyczna). Są to jednak wyniki orientacyjne i należy samemu obserwować swój organizm. Następnie, jeśli chcemy utrzymać obecną wagę – spożywamy tyle, ile wynosi nasze zapotrzebowanie. Jeśli chcemy schudnąć – od zapotrzebowania odejmujemy 200-400 kcal, aby bilans był ujemny, a jeśli chcemy przytyć – dodajemy taką ilość kcal w ciągu dnia.
Kolejnym ważnym krokiem, szczególnie dla sportowców, jest rozkład makroskładników. Musimy ustalić, ile białka na kg masy ciała powinniśmy spożywać, następnie jaki procent tłuszczu i węglowodanów. Zależy to od kilku czynników. Mogą nam w tym pomóc strony internetowe czy aplikacje na smartfona, ale możemy też wyliczyć to sami i z czasem dokonywać zmian w zależności od tego, czy lepiej czujemy się np. na wyższych węglowodanach czy tłuszczach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here