Czy wyobrażasz sobie swój poranek bez filiżanki pysznej, aromatycznej kawy? Zastanawiasz się często, czy aby na pewno jest ona dobra dla Twojego zdrowia i organizmu? Ten artykuł jest dla Ciebie! Sprawdź koniecznie, jak kofeina wpływa na Twoje zdrowie i czy warto pić kawę! Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/co-to-jest-kofeina-i-czy-jest-dobra-czy-zla-dla-zdrowia/
Jak działa kofeina?
Kofeina jest substancją pobudzającą i stymulująca, która występuje w kawie, herbacie i kakao. Pomaga ona nam zmobilizować nasz układ nerwowy do działania, wpływa pobudzająco na pracę mózgu oraz pomaga zachować koncentrację, skupienie oraz niweluje odczucie zmęczenia.
Gdy pijemy kawę lub herbatę kofeina bardzo szybko wchłania się z jelit do krwiobiegu. Z krwiobiegu dostaje się do wątroby, a tu jest przetwarzana w różnego rodzaju związki, które oddziałują na narządy w naszym organizmie. Przede wszystkim oczywiście na mózg. Kofeina odpowiada za blokowanie substancji zwanej adenozyną, która z kolei prowadzi do tego, że ten narząd się rozluźnia, traci koncentrację i przechodzi w stan odpoczynku. Zadaniem kofeiny jest nie dopuścić więc do takiego stanu, szczególnie gdy potrzebujemy być skupieni i skoncentrowani. Niewątpliwą zaletą kofeiny, która jest uznawana za najczęściej spożywany środek psychoaktywny na całym świecie, jest jej szybkie działanie. Dlatego właśnie tak chętnie po nią sięgamy.
Źródła kofeiny i ich działanie
Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, kofeinę znajdziemy w kawie, herbacie czy kakao. Ale jej źródłem są również nasiona, orzechy i liście niektórych roślin. Znajdziemy ją także w gorzkiej i mlecznej czekoladzie. Jest ona również częstym składnikiem leków oraz suplementów odchudzających. Te ostatnie wykorzystują działanie kofeiny, które polega na przyspieszeniu procesów metabolicznych. Poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego, kofeina może przyspieszyć spalanie tłuszczów nawet o 11%.
Wśród innych właściwości kofeiny warto wymienić również:
- wpływ na poprawę nastoju i pracę mózgu – powoduje uruchomienie procesów, które prowadzą do uwalniania dopaminy i norepinefryny, odpowiedzialnych za nasz nastrój i dobre samopoczucie;
- zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i Parkinsona;
- chroni mózg przed udarem, a serce przed zawałem;
- może chronić przed cukrzycą;
- zmniejsza ryzyko zapadnięcia na marskość wątroby;
- wydłuża życie;
- chroni przed nowotworami wątroby i jelita grubego, a także przed nowotworami skóry.
Zobacz też: http://makelifetasty.pl/czy-mozna-jesc-lososia-wedzonego-w-ciazy/