Walka ze zbędnymi kilogramami - jak zacząć?

Zdrowe odżywianie to temat, którym interesuje się coraz więcej osób. Jesteśmy świadomi wpływu naszego odżywiania na stan zdrowia. Chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów – z jednej strony, by lepiej wyglądać, ale z drugiej – najważniejszej – by nie szkodzić swojemu organizmowi. Zdajemy sobie sprawę, że nadwaga to nie problem tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny – chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem i uchronić się przed chorobami pojawiającymi się na skutek złego odżywiania. Dlatego też, osoby borykające się z problemem zbędnych kilogramów coraz częściej szukają odpowiedzi na pytanie jak zacząć odchudzanie, aby było ono skuteczne i trwałe?
Na samym początku warto przede wszystkim zdać sobie sprawę, że odchudzanie nie jest szybkim procesem – tak jak nie przybraliśmy na wadze w ciągu kilku dni, tak też nie pozbędziemy się nadwagi w tak krótkim czasie. Z tego też powodu należy już na samym początku odrzucić wszelkie diety – cud, obiecujące spadek wagi w ciągu kilku dni czy powrót do dawnej sylwetki w ciągu tygodnia. Te diety, oparte na bardzo niskiej kaloryczności posiłków, eliminujące wiele składników z codziennego jadłospisu, mogą skutecznie zaszkodzić, wyniszczając nasz organizm. Diety te zakończą się problemami zdrowotnymi i bardzo szybkim powrotem utraconych kilogramów w tak zwanym efekcie jo-jo.
Aby móc skutecznie się odchudzić, trzeba podejść do sprawy racjonalnie. Podstawową kwestią jest zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia:
– zadbanie o regularne posiłki – częste, ale niewielkie,
– wyeliminowanie ze swojego jadłospisu produktów wysokoprzetworzonych – słodkich i słonych przekąsek, gotowych dań, posiłków typu fast – food,
– odpowiednie nawodnienie organizmu – picie minimum 2 l wody dziennie,
– zwiększenie aktywności fizycznej – wystarczy zwykły spacer po obiedzie / przed snem, zamiast odpoczynku przed telewizorem.
Skuteczne odchudzanie nie będzie możliwe, jeżeli nie zorganizujemy odpowiednio swojego rytmu dnia i otoczenia. Warto zacząć od wyczyszczenia swoich domowych zapasów z niezdrowych produktów, tak, aby nie kusiły swoją obecnością. Należy również nauczyć się wybierać odpowiednie produkty spożywcze, pamiętając, że najzdrowsze to te, które w swoim składzie mają jak najmniej substancji i nie zawierają obcych nam nazw, konserwantów, ulepszaczy, wzmacniaczy smaku czy ogromnych ilości cukru. Niezwykle ważna jest świadomość, iż zdrowe odżywianie nie jest niesmaczne, drogie i czasochłonne – oparte na naturalnych składnikach tak samo może cieszyć nasze podniebienie, nie wymuszając przy tym poświęcenia wielu godzin na ich przygotowanie. Warto w tym celu skorzystać z przepisów dostępnych w Internecie – ilość blogów kulinarnych, opartych na zdrowym odżywianiu jest nieopisana. Niezbędnym krokiem jest także zadbanie o posiłki do pracy – należy przygotowywać je samodzielnie w domu, aby nie ulegać niezdrowym zachciankom lub głodzić organizmu aż do powrotu do domu.
Odchudzanie to tak naprawdę zmiana nawyków żywieniowych. Wyeliminowanie niezdrowych składników, regularne posiłki samodzielnie przygotowywane z prostych składników, odpowiednia kaloryczność posiłków – bez głodzenia organizmu oraz zwiększenie aktywności fizycznej to podstawa niezbędna dla efektywnego odchudzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here