Odżywianie i trening

Zdrowy tryb życia w skład, którego wchodzą odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna oraz rozwój wiedzy w tych dziedzinach stają się coraz bardziej modne. Produkty bio stają się powoli nową religią. Podobnie jest już od dawna z rynkiem produktów ekologicznych. Jest to segment rynku, na którym można naprawdę wiele zarobić. Nawet mimo tego, że kurczaki bio często posiadają zawyżony poziom antybiotyków mięsie. Nie wnikając jednak w to co pisze na opakowaniu a jaki jest stan faktyczny należy zastanowić się co zjeść po treningu.
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw zrobić kilka pomiarów. Najpierw należy dokonać pomiaru swojego wzrostu, najlepiej zrobić to rano. Następnie należy wejść z pustym żołądkiem na wagę i odjąć to ile waży nasze ubranie od pomiaru. W ten sposób możemy w łatwy sposób obliczyć swój wskaźnik BMI. Jest to wskaźnik, który umożliwia zweryfikowanie prawidłowości wagi względem budowy ciała. Znając już wartość BMI możemy oceni czy i ile kilogramów powinniśmy schudnąć lup przytyć.
Z tą podstawową wiedzą możemy przejść do aktywności fizycznej oraz do formułowania podstawowych założeń naszej diety.
Głównym założeniem tutaj będzie przestrzeganie określonej zawartości kalorycznej produktów jakie spożywamy w przeliczeniu na dobę. Osoby, które chcą przytyć powinny jeść nieco więcej kalorii niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie. Zaś osoby, które chcą schudnąć w zależności od programu ćwiczeń powinny zjadać do 500 kalorii mniej niż to zakłada ich dzienny bilans kaloryczny.
Jak zatem obliczyć dzienny bilans kaloryczny? W tej chwili w sieci funkcjonuje wiele darmowych kalkulatorów. Wystarczy wpisać tam podstawowe dane by dowiedzieć się ile kalorii dziennie potrzebuje nasz organizm, Dane uwzględniają informacje dotyczące naszego wzrostu, wagi, aktywności, ilości dziennych treningów czy wieku. Wiek ma znaczenie bowiem ma on wpływ na metabolizm.
Kiedy już wiemy ile kalorii dziennie spożyć musimy zadbać o dostarczenie naszemu organizmowi odpowiednich składników. W tym celu posłuży nam obliczenie naszego bilansu glikemicznego. Za pomocą kalkulatora w sieci możemy obliczyć ile białek, węglowodanów oraz tłuszczy potrzebuje nasz organizm by osiągnąć pożądany efekt. Nasz bilans oraz kalorie będą zależne od rodzaju aktywności treningowej. Osoby ćwiczące siłowo, chcące nabyć tkankę mięśniową będą z pewnością jeść więcej białka. Biegacze zaś powinni skupić się głównie na węglowodanach. Dzięki odpowiedniej aplikacji na smartfona jesteśmy w stanie skanować kody kreskowe produktów i pilnować kalorii spalonych, zjedzonych oraz dbać o ns bilans glikemiczny.
Po treningu powinniśmy przede wszystkim uzupełnić wodę oraz elektrolity. Aby nie spalać swoich mięśni należy również dostarczyć sobie posiłek. Świetnym sposobem na pozyskanie dobrej jakości białka jest znany wśród sportowców serek wiejski, który występuje w każdym sklepie. 200 gramów produktu zawiera 22 gramów czystego białka co z kolei stanowi ilość, która jesteśmy w stanie przyswoić w ciągu godziny. Dobrą opcją są również warzywa i drób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here