Nici dentystyczne – najlepsze narzędzie do walki z próchnicą

0
1869

Pielęgnacja jamy ustnej jest ważnym procesem, który powinien być wykonywany codziennie. Aby uniknąć problemów z próchnicą oraz bakteriami nie wystarczy zwykłe szczotkowanie zębów. Równie istotne jest dbanie o dziąsła oraz regularne czyszczenie szczelin między zębami. Dlatego warto posiadać w domu nici dentystyczne.

Dlaczego warto stosować nici dentystyczne?

Nici dentystyczne wykonane są z materiałów syntetycznych takich jak nylon, teflon, czy polietylen. Splecione włókna materiałów są bardzo wytrzymałe i odporne na strzępienie.

Podczas spożywania pokarmów do szczelin międzyzębowych dostają się resztki pożywienia, których zwykła szczoteczka nie jest w stanie usunąć. Pozostawione powodują gromadzenie się bakterii i powstawanie próchnicy. Żeby uniknąć tego problemu przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem po kolacji) należy dokonać pełnej higieny jamy ustnej. Nić umieszcza się w przestrzeni międzyzębowej, a następnie naprzemiennymi ruchami góra-dół oczyszcza szczelinę. Po oczyszczeniu warto przepłukać jamę ustną specjalnym płynem.

Dlaczego niechętnie korzystamy z nici dentystycznych?

W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie są zabiegani, rzadko skupiają się na prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Choć czyszczenie przestrzeni między zębami trwa zaledwie kilka minut to właśnie brak czasu jest główną przyczyną zaniedbywania higieny. Niektórzy boją się bólu oraz krwawienia dziąseł, do którego może doprowadzić nawet prawidłowe używanie nici. Inni koncentrują się głównie na szczotkowaniu zębów, a nici dentystycznej używają dopiero w ostateczności (kiedy czują dyskomfort). Wiele zaniedbań spowodowane jest czystym lenistwem.

Rodzaje nici dentystycznych

  • niewoskowana – bardzo cienka nylonowa nić idealnie czyszcząca wąskie szczeliny między zębami,
  • woskowana – jedna z bardziej popularnych na rynku, odporna na pęknięcia,
  • pęczniejąca – gruba nić, pęczniejąca po kontakcie ze śliną, świetnie sprawdza się przy większych szczelinach międzyzębowych,
  • wybielająca – zawierająca substancje pozwalające wybielić zęby oraz usunąć przebarwienia,
  • z fluorem – chroniąca zęby przed próchnicą oraz paradontozą,
  • taśma dentystyczna – używana przez osoby posiadające szerokie szczeliny międzyzębowe.

Ciekawą alternatywą jest nitko-wykałaczka, której niewątpliwym plusem jest to, że nie zsuwa się z palców podczas czyszczenia i można z niej skorzystać dyskretnie w toalecie publicznej lub podczas podróży.

Oprócz szczoteczki do zębów nici dentystyczne to podstawowy środek higieny jamy ustnej. Bez względu na to, którą nić wybierzemy warto regularnie jej używać. Pozwoli to utrzymać zęby i dziąsła w lepszym zdrowiu, a wizyty u stomatologa staną się sporadyczne i przyjemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here