nadwzroczność

Nadwzroczność to powszechna wada wzroku, która pozwala na wyraźne widzenie oddalonych obiektów, podczas gdy przedmioty widziane z bliska są nieostre i niewyraźne. Problem ten dotyka najczęściej dorosłych, ale mogą borykać się z nim także dzieci. Na szczęście z nadwzrocznością można sobie poradzić. Istnieją skuteczne metody korekcji tej wady.

Jak przejawia się nadwzroczność?

Nadwzroczność nie zawsze jest łatwo rozpoznać od razu. A wszystko z powodu możliwości kompensacyjnych oczu. Osoba może przykładowo mrużyć oczu, by lepiej widzieć. Wada powoduje problemy szczególnie podczas takich czynności jak pisanie, czytanie, szycie czy majsterkowanie – wszystkie one wymagają precyzji i ostrego widzenia. Poza tym, może pojawić się ból oczu i głowy, a także zez zbieżny i podwójne widzenie – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc

Jak zdiagnozować nadwzroczność?

Niepokojące objawy powinny zawsze zaprowadzać nas do gabinetu okulisty. Specjalista przebada wówczas nasz wzrok za pomocą specjalnej aparatury, wcześniej przeprowadzając wywiad na temat objawów. Wśród sposobów diagnozowania wymienia się:

– metodę Donersa, kiedy to badany patrzy w dal przez specjalne oprawki okularowe z soczewkami o różnej mocy,
– skiaskopię, która polega na rzutowaniu wiązki promieni świetlnych na dno oka,
– autorefrektarometrię, czyli komputerowe badanie wzroku.

Jak skorygować nadwzroczność?

Istnieje kilka metod leczenia nadwzroczności, każda z nich powinna zostać skonsultowana indywidualnie z lekarzem. Jest możliwość skorzystania z metod chirurgicznych i zabiegów laserowych. Najczęściej stosowane są jednak okulary korekcyjne. Alternatywą dla nich są soczewki, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dają możliwość uprawiania sportów. Warto sięgnąć po soczewki Acuvue dedykowane osobom z krótkowzrocznością. Są one wykonane z miękkich i elastycznych materiałów, które przepuszczają tlen. Chronią także oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Soczewki Acuvue zawierają również specjalny składnik nawilżający, który pozwala na zachowanie uczucia nawilżenia przez cały dzień. Soczewki tej marki od lat cieszą się dobrą opinią wśród specjalistów.

Nadwzroczność wynika z tego, że wpadające do oka światło ogniskuje się za siatkówką zamiast dokładnie na jej powierzchni. Powoduje to problem z postrzeganiem bliskich przedmiotów. Wada może mieć różny stopień i bywa całkowicie uleczalna. W innych przypadkach świetną metodą korekcji są okulary lub soczewki. Można wybrać jeden z tych wariantów albo stosować je zamiennie. Wszystko zależy od wyboru pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here