na co pomaga kwas foliowy?
fot. Pexels.com

Kwas foliowy jest zalecany kobietom w ciąży. Nie jest to jednak substancja przeznaczona wyłącznie dla przyszłych matek. Czym jest kwas foliowy i dlaczego warto go suplementować?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/kwas-foliowy-najwazniejsze-informacje/

Kwas foliowy nie tylko dla ciężarnych

Kwas foliowy to witaminowa mieszanka bazująca na naturalnie występujących witaminach z grupy B. Jego źródłem są przede wszystkim warzywa liściaste takie jak szpinak, jarmuż, kapusta czy sałata. Kwas foliowy można także znaleźć w brokułach, kalafiorze, szparagach, fasoli, orzechach, żółtkach jaj, wątróbce oraz niektórych owocach takich jak banany, awokado czy pomarańcze. Jest także dostępny w postaci suplementów. 

Kwas foliowy jest multifunkcjonalną substancją, która odpowiada przede wszystkim za syntezę, naprawę i metylację DNA oraz konwersję homocysteiny do metioniny niezbędnej do reakcji komórkowych i dojrzewania czerwonych krwinek. Niski poziom kwasu foliowego w organizmie może prowadzić do niedokrwistości, chorób serca oraz wad płodu.

Właściwości kwasu foliowego

Kwas foliowy jest niezbędny dla kobiet w ciąży. Jego główną właściwością jest zdolność do ochrony płodu przed wadami wrodzonymi między innymi bezmózgowiem czy rozszczepieniem kręgosłupa u dziecka. Aby uniknąć komplikacji, warto, aby ciężarne sięgały po kwas foliowy jeszcze przed planowaną ciążą oraz trzy miesiące po porodzie. Powinna to być dawka między 400 a 800 mikrogramów na dobę. 

Kwas foliowy ma także inne prozdrowotne właściwości. Jego regularna suplementacja korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, szczególnie u osób starszych, ponieważ zmniejsza stany zapalne i ryzyko demencji oraz wspiera leczenie osób chorujących na Alzheimera. Kwas foliowy jest niezawodny także u chorych na depresję lub schizofrenię. Dopiero połączenie leków takich jak antydepresanty czy neuroleptyki z suplementacją kwasem foliowym daje wyraźną poprawę zdrowia i zmniejszenie objawów chorób o podłożu psychicznym. 

Zobacz także: http://makelifetasty.pl/korzystne-wlasciwosci-pokrzywy/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here