Lecytyny sojowe

Każdy z nas do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje różnych substancji. Zdrowa dieta może utrzymać organizm w dobrym zdrowiu. Warto więc sprawdzać składy stosowanych produktów i wybierać te, które są najbardziej naturalne. Duża część artykułów spożywczych zawiera emulgator E322. Kryje się pod nim lecytyna, która nie tylko poprawia właściwości żywności, ale też pozytywnie wpływa na pracę mózgu i wątroby. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej substancji!

Lecytyna i jej wpływ na organizm

Zbilansowana dieta powinna składać się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, dużych ilości białka, witamin oraz węglowodanów. Dobrze, gdy uwzględnia również lecytynę, którą tworzą związki takie jak fosfolipidy, glikolipidy czy trójglicerydy. Co ciekawe, lecytyna naturalnie występuje w organizmie każdego z nas. Znajdziemy ją w otoczkach mielinowych układu nerwowego, jak i w tkankach mózgowych. Substancja świetnie wpływa na mózg, wspomagając koncentrację oraz zapamiętywanie. Do tego wspiera pracę wątroby i nerek.

Lecytyny sojowe – jakie korzyści przynosi ich suplementacja?

Suplementacja lecytyny jest polecana wszystkim osobom pracującym umysłowo, studentom, uczniom oraz osobom starszym. Lecytyna poprawi pracę mózgu, ułatwi zapamiętywanie i wspomoże koncentrację. Jednak kuracja z jej użyciem musi być prowadzona długofalowo, ponieważ pierwsze zauważalne efekty występują dopiero po około trzech miesiącach stosowania. Dzięki lecytynie zmniejszy się ryzyko wystąpienia złogów miażdżycowych, kamieni żółciowych czy zakrzepów wieńcowych. Lecytyny sojowe podnoszą bowiem sprawność krążenia krwi oraz wspomagają działanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Do tego świetnie wpływają na skórę, nawilżając ją i uelastyczniając. O tych niesamowitych właściwościach doskonale wiedzą producenci kosmetyków i żywności, dlatego chętnie wykorzystują substancję do produkcji swoich artykułów.

Lecytyny sojowe, rzepakowe, słonecznikowe – w jakich produktach występują?

Lecytynę możemy dostarczyć do organizmu w naturalny sposób, na przykład przyjmując jajka, orzechy, pestki słonecznika czy soję. Jednak producenci żywności korzystają z usług dystrybutorów dodatków do żywności, którzy działają na terenie całej Polski. Ofertę jednego z nich możesz sprawdzić na stronie https://oqema.pl/aktualnosci/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack. Dlaczego lecytyny są tak chętnie wykorzystywane do produkcji żywności? Ponieważ poprawiają właściwości artykułów spożywczych. To właśnie dzięki nim skórka od chleba jest miękka, a czekolada aksamitna. Lecytyny sojowe, rzepakowe i słonecznikowe znajdziemy także w gumach do żucia, makaronach, waflach czy kremach. Można więc śmiało powiedzieć, że substancje te mają mnóstwo zastosowań. Lecytyny poprawiają konsystencję produktów oraz zapobiegają przed przywieraniem do naczyń. Często także wydłużają ich świeżość. Dzięki nim żywność ma lepsze parametry. Sprawdzają się także do produkcji kosmetyków, ponieważ mają właściwości nawilżające. Znajdziemy je w wielu produktach dostępnych w sklepie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here