Jak przyrządzić idealne jajko?

Jaja to bardzo wdzięczny półprodukt. Można z niego przygotować wiele smakowitych potraw. Sprawdza się jako dodatek do sałatek, zup, sosów i mięs. Stanowi oczywiście podstawę wielu wypieków. Można je przyrządzać na słodko lub w wersji wytrawnej. Jajko zawsze się sprawdzi. Istnieje wiele metod przyrządzania idealnego jajka, zarówno w formie podstawowej, jak jajko gotowane, na miękko, lub jajecznica, jak i w wersjach urozmaiconych, jak omlet czy różnego rodzaju placki. Każda gospodyni ma zapewne swoje własne, autorskie metody przygotowywania potraw jajecznych, ale istnieje kilka trików, które zawsze się sprawdzają.

A jajka jeść warto, ponieważ są bardzo zdrowe. Najnowsze badania w zasadzie obaliły mit dotyczący tego, że jajka mają dużo cholesterolu i można je spożywać w bardzo ograniczonych ilościach. Nasze babcie uczyły nas, że dwa jajka tygodniowo to górna granica, powyżej której narażamy się na przykre konsekwencje. Dziś naukowcy i dietetycy twierdzą, że dotychczasowe ustalenia były błędne i jajka można jeść znacznie częściej i to w dużo większych ilościach. Zarówno białko, jak i żółtko są bogate w wartości odżywcze. Jajka to jedne z produktów najwcześniej wprowadzanych do diety malucha. Są zatem zdrowe i lekkostrawne. Jak je przygotować w najbardziej optymalny sposób?

Zacznijmy od wersji podstawowej, czyli jajka gotowanego w wodzie. Są oczywiście dwa warianty. Najbardziej popularnym jest jajko na twardo, ponieważ stanowi ono proste i przepyszne samodzielne danie oraz dodatek do bardzo wielu innych potraw. Ale znacznie bardziej lubiane jest jajko w wersji z miękkim żółtkiem. A nie jest to tak łatwe, jak by się mogło wydawać. Największym problemem jest to, ile gotować jajko na miękko, aby białko całkowicie się ścięło, a żółtko było w całości płynne. Możemy wypróbować dwie metody. Albo wrzucamy jajko do wrzątku i gotujemy 5 minut, albo gotujemy jajko od początku w zimnej wodzie, czekając aż woda zawrze i odczekując 2- 3 minuty. Ale prawda jest taka, że dobre jajko na miękko to kwestia wprawy. Bez odpowiedniej liczby prób raczej nie uda się opanować tej sztuki. To, czy jajko będzie miało pożądaną przez nas konsystencję, zależy bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim istotny jest rozmiar jajka. Duże będzie trzeba gotować nieco dłużej, mniejsze- odpowiednio krócej. Ważna jest też wyjściowa temperatura jajka. Jeśli włożymy je do wrzątku zaraz po wyjęciu z lodówki, 5 minut może się okazać za krótkie na to, aby białko zupełnie się ścięło. Najlepiej gotować jajko w temperaturze pokojowej. Na pewno warto poświęcić kilka sztuk jajek, aby odkryć złoty środek i przygotować jajo idealne. Nie ma nic lepszego, niż jajko na miękko na śniadanie. Z odrobiną soli i świeżo zmielonego pieprzu oraz chrupiącą, aromatyczną grzanką, będzie to wspaniały poranny przysmak. Pozostaje jeszcze kwestia higieny i bezpieczeństwa. Wielu ludzi obawia się spożywania niedogotowanych jajek w obawie przed salmonellą. Warto zadbać o to, żeby jajka pochodziły z pewnego i sprawdzonego źródła. To da nam gwarancję, że będziemy bezpieczni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here