Sam proces pisania możemy niewątpliwie uznawać za trudny. Wiąże się on bowiem z aktywacją wielu procesów w mózgu naraz. O poziomie sprawności pisania decyduje także doświadczenie. Należy także wspomnieć o tym, że wielu początkujących piszących sporo czyta. Są to nie tylko teksty z kanonu literatury pięknej, ale i artykuły, rozprawki, artykuły naukowe, prace magisterskie, doktorskie. Dopiero bowiem dzięki tak dużej różnorodności analizowanych tekstów, człowiek zdobywa wprawę w pisaniu. Pojawia się zatem pytanie jak pisać bloga?
Na pewno istotnym aspektem jest najpierw określenie jego tematyki. Zakres jej wyboru jest bowiem nieomal praktycznie nieograniczony. Rodzi to niestety wiele trudności. Nierzadko początkujący autorzy mają problem z wybraniem dziedziny, która ich pisarsko pasjonuje. Dzieje się tak zwykle w przypadku niejasno sprecyzowanych planów. Niestety wpływ na to ma również istnienie bardzo dużej konkurencji. Odkąd uproszczono budowę stron HTML,wiele osób bez posiadania wiedzy informatycznej może z powodzeniem oraz szybko otwierać i prowadzić własne strony z blogami.
Na jakość tych tekstów oraz ich długość, wpływać może także czasem bardzo niski wiek piszących.
Ponadto obecnie z uwagi na mnogość wyboru, niełatwo jest zatrzymać przy sobie stałych czytelników. Osoby te migrują w blogosferach, w poszukiwaniu coraz to nowej treści. Dla niektórych ludzi pisanie bloga może być częścią autoterapii. Wtedy też natchnienie do pisania częstokroć przychodzi samo z siebie wraz z pojawianiem się silnych emocji. Wówczas wpisy są na pewno długie oraz doskonale oddają stan psychiczny autora. Taka postawa podoba się odbiorcom, co powoduje często dalsze powstawanie społeczności wokół treści zamieszczanych na blogu. Dalej bardzo istotne jest aby teksty czy też grafiki były zamieszczane na blogu systematycznie. Automatycznie budzi to u odbiorcy poczucie, że autor bloga jest osobą, której utwory warto czytać. Kolejno kluczowe znaczenie ma wybór tematyki. Można pisać o czymś mało znanym. Natomiast jeśli jest to podane w sposób nieprzystępny lub nieciekawy czytelnik szybko zrezygnuje. W pisaniu bloga bardzo ważna zdaje się być także wytrwałość. Pierwsze teksty mogą bowiem zupełnie nie cieszyć się zainteresowaniem. Warto wtedy podjąć współpracę z jakimś portalem lub stroną zrzeszającą autorów blogów,. Wtedy to może nastąpić wzajemna wymiana banerami czy linkami. Na pewno wygeneruje to na blogu dodatkowy tak przecież pożądany ruch sieciowy.
Dobierając tematykę należy określić także grupę odbiorców. Inne treści trafią do nastolatków, inne do osób dorosłych. Również płeć może mieć tutaj znaczenie. Wszak stereotypy mają pewne pokrycie w rzeczywistości. Młode kobiety będą więc zwykle zainteresowane treściami lifestylowymi oraz modowymi. Dużą popularnością cieszą się również blogi kucharskie. Natomiast współcześnie tematyka blogów rodzicielskich cieszy się popularnością u obojga płci. Mężczyźni poszukują z kolei blogów motoryzacyjnych, choć obecnie wielu również zaczyna interesować się na przykład blogami z modą męską.