Jak dbać o siebie?

Dbanie o siebie jest niesamowicie ważne, jeśli chcemy wieść szczęśliwe życie. Tak! Właśnie dbanie o samego siebie powinno być dla każdego człowieka najważniejsze, ponieważ człowiek, który jest szczęśliwy, zdrowy i zadowolony, może skutecznie pomagać innym ludziom. Takie są fakty. Nikt, kto z jakiegoś powodu cierpi, choruje bądź odczuwa jakiś rodzaj psychicznego zmęczenia, nie będzie miał ani siły, ani ochoty na współdziałanie z innymi. Dlatego, jeśli chcemy poznać smak szczęścia, powinniśmy przede wszystkim zadbać o własne potrzeby i o własne zdrowie.

Pewna bardzo mądra osoba powiedziała kiedyś, że my sami jesteśmy tak naprawdę jedynymi osobami, z którymi będziemy do końca swojego życia. Niby oczywiste, ale dopiero wypowiedziane wprost i bez przenośni, robi odpowiednie wrażenie. Bo to prawda, jedyna pewna rzecz- jak kosmos długi i szeroki, nie ma drugiej osoby, która nam zagwarantuje dozgonną obecność, możemy to sobie obiecać jedynie sami. Nie ma więc innego wyjścia- musimy siebie akceptować i kochać. A przede wszystkim, musimy myśleć o własnym zdrowiu. Zatem jak dbać o siebie, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Po pierwsze, powinniśmy zdać sobie sprawę, że nasza kondycja zależy od dwóch aspektów. I każdy z nich jest równie ważny. I jednocześnie tylko obopólna równowaga zapewni nam całościowy efekt. Jedną kwestia jest zdrowie w wymiarze fizycznym, drugą zaś- dobra kondycja psychiczna.

Jeśli chodzi o zdrowie w sensie literalnym, to jest to temat często podejmowany i popularny. Każdy z nas jest świadom mniej więcej, czego należy unikać, a co nam służy, jeśli chodzi o nasz organizm. Aby dobrze się czuć, wyrzekamy się wszelkich używek. Alkohol, papierosy, cukier, leki- wszystko to szkodzi naszemu zdrowiu. Wybieramy w miarę możliwości zdrowsze wersje ulubionych potraw. Staramy się, aby nasza dieta była bogata i urozmaicona. Wybieramy ekologiczne warzywa i owoce, chude mięsa, swojskie jajka, roślinne mleko itd. Uprawiamy rozmaite sporty. Wypoczywamy jak najdłużej to możliwe. Ale co robimy dla naszego zdrowia psychicznego?

Okazuje się, że niestety znacznie mniej niż powinniśmy. Badania wskazują, że znaczna część naszych rodaków, jest bardzo nieszczęśliwa. Pomimo posiadania wielu dóbr materialnych, oraz w miarę dobrej kondycji fizycznej, Polacy są nieusatysfakcjonowani i po prostu smutni. Dlaczego tak jest? Być możne chodzi o bardzo prostą rzecz- o nieumiejętność cieszenia się teraźniejszą chwilą. Ciągłe myślenie o niepewnej przyszłości, o potrzebie gromadzenia coraz większych oszczędności, o nowym domu, który należałby wybudować, o najnowszym modelu samochodu, o konieczności odkładani na studia dla dzieci- to wszystko sprawia, że radość dnia dzisiejszego gubi się bezpowrotnie. Skutkiem tego są coraz powszechniejsze dolegliwości natury psychicznej: nerwice, lęki, depresje. A recepta na ten stan rzeczy jest bardzo prosta. Należy zwolnić tempo i przypomnieć sobie, że jeśli nie będziemy przeżywać teraźniejszości, to tak naprawdę nigdy nie będziemy żyć na prawdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here