Gdy testament wydaje się krzywdzący

Kodeks Cywilny bardzo wyraźnie reguluje kwestie spadkowe. Zawarte w nim zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym można podzielić na dwie kategorie: ustawową i testamentową. I to tej drugiej warto przyjrzeć się z bliska.

Wiele osób uważa, że sporządzenie testamentu rozwiązuje wszystkie kwestie dziedziczenia. Tak jednak jest tylko w teorii. Jeśli chodzi o podział majątku a prawo spadkowe – praktyka bywa o wiele bardziej skomplikowana. Pierwszym elementem, o którym należy powiedzieć jest możliwość odrzucenia, lub częściowego przyjęcia spadku. To,że testament mówi na przykład, że ktoś ma otrzymać cały majątek, spadkobierca może w ogóle go nie przyjąć. Ale, żeby tak się właśnie stało, potrzebne jest specjalne oświadczenie. Osoba, która nie wie, jak tego dokonać, powinna skorzystać z pomocy prawnika. I tu oczywiście najlepszą pomocą będzie adwokat od spraw spadkowych. Nie tylko dopilnuje terminu, ale też formy oświadczenia.

Odrzucenie czy częściowe przyjęcie spadku to tylko jedna z kwestii problemowych, jeśli chodzi o testament. Inną może być w ogóle unieważnienie testamentu. Oczywiście to musi odbyć się na drodze procesowej i zawsze wymaga współpracy z adwokatem. Kolejną kwestią, o której należy powiedzieć to tak zwany zachowek. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy spadkodawca chce przekazać całość majątku z pominięciem najbliższej rodziny, jak współmałżonek. I w takiej sytuacji, współmałżonek, czy dziecko pominięte w testamencie, może domagać się od spadkobiercy zapłaty ustawowo ustalonej kwoty. No ale to też wymaga interwencji adwokata. Samemu trudno będzie dochodzić swoich spraw na drodze sądowej. Z adwokatem będzie szybciej, bez nerwów i efektywnie.

Kiedy więc po otwarciu testamentu ktoś stwierdzi, że jest on krzywdzący, może postarać się zmienić jego zapis. Należy bowiem pamiętać, że to, co w testamencie jest zapisane, nie jest od razu w świetle prawa obowiązujące. Prawo spadkowe daje bowiem wiele możliwości, jeśli chodzi o zmiany zapisu testamentowego. Trzeba tylko o tym wiedzieć.

Przeczytaj też: https://mojekatowice.pl/is,testament-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec,270925,901192.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here