Kraków to miasto o niezwykle bogatej historii, miasto kultury i rozrywki. Przybywa do niego tysiące turystów z różnych stron świata. Również wielu młodych ludzi z całej Polski wybiera stolicę Małopolski jako miejsce, w którym chcą studiować i rozpocząć samodzielne życie. Jeśli masz w planach kilkudniowy wyjazd i zastanawiasz się, co zobaczyć w Krakowie, ten przewodnik na pewno Ci w tym pomoże.
Rynek Główny, czyli pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśl. W końcu to serce całego miasta. To tam najwięcej się dzieje, spotkamy ogromne tłumy turystów, niezależnie od pory roku czy dnia. Jest to także miejsce spotkań oraz imprez.
Kościół Mariacki – najbardziej znany kościół w Krakowie. W środku znajduje się gotycki ołtarz Wita Stwosza, który możemy zobaczyć wchodząc bocznym wejściem, od strony Placu Mariackiego. Co godzinę ze szczytu kościoła grany jest Hejnał Mariacki.
Sukiennice, czyli pierwotnie miejsce handlu, a od ponad stu lat także główna siedziba, a potem jeden z oddziałów Muzeum Narodowego
W środku są również stanowiska sprzedawców pamiątek z miasta czy biżuterii.
W Rynku warto jeszcze zobaczyć pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Wojciecha (najstarszy kościół w Krakowie) oraz wieżę wyburzonego w XIX w ratusza. Prawie wszystkie kamienice wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury.
Warto również zobaczyć gotyckie kościoły i zespoły klasztorne Dominikanów i Franciszkanów. W tym ostatnim możemy podziwiać witraże Stanisława Wyspiańskiego. Możemy także odwiedzić romański kościół św. Andrzeja oraz sąsiadujący z nim barokowy kościół śś. Piotra i Pawła, zaś parę metrów dalej ewangelicki kościół św. Marcina i kościółek św. Idziego.
Zamek Królewski uznawany za jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie. Znajdziemy tam liczne wystawy, np. królewskie komnaty, kolekcja wschodniej sztuki i trofeów wojennych. W ramach zwiedzania Wawelu warto odwiedzić też katedrę, groby królewskie i ogromny dzwon Zygmunta, który bije tylko przy okazji najdonioślejszych dla kraju i miasta wydarzeń.
Kazimierz – stara żydowska dzielnica
Działa tam Centrum Kultury Żydowskiej na ulicy Meiselsa. Warto zobaczyć kilka żydowskich świątyń – kolejno: Synagoga Tempel na ul. Miodowej, Synagoga Kupa na ul. Warszauera, Synagoga Izaaka na ul. Jakuba, Wysoka Synagoga na ul. Józefa oraz Stara Synagoga na ul. Szerokiej, czyli najstarsza budowla żydowska w Polsce (XV w.). Obecnie mieści się w niej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Na Kazimierzu powinniśmy również zobaczyć cmentarz z nagrobkami sięgającymi XVI wieku.
Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. św. Wawrzyńca, gdzie można obejrzeć zabytkowe tramwaje i autobusy.
Warto również wspiąć się na krakowskie kopce. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym jest Kopiec Kościuszki, z którego szczytu można obejrzeć widziane wcześniej miejsca z całkiem innej perspektywy. Są też kopce Krakusa w Podgórzu i Wandy w Nowej Hucie oraz kopiec Piłsudskiego w Lesie Wolskim.