Krótkowzroczność nazywana także miopią, to jedna z trzech najczęściej występujących refrakcyjnych wad wzroku na świecie, obok dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. W ostatnich latach obserwuje się rosnącą liczbę osób z ta wadą wzroku, na której rozwój ma wpływ styl życia, w tym dużo czasu spędzanego przed ekranami komputerów. Jakie są sposoby leczenia i korygowania krótkowzroczności?
Korygowanie krótkowzroczności okularami
Najczęstszym i najstarszym sposobem korygowania krótkowzroczności jest zastosowanie wklęsłych soczewek rozpraszających. Soczewki ustawione są przed okiem i pozwalają na pomniejszenie obrazu stosownie do przepisanej ich mocy. Trudność pojawia się, kiedy osoba dorosła ma krótkowzroczność, w której różnica między mocami soczewek wynosi powyżej 2,0 dioptrii. Wielkość obrazu, który powstaje na siatkówce powinna być bowiem w jednym i drugim oku zbliżona do siebie lub jednakowa. W takich sytuacjach koryguje się na ile można oko lepiej widzące, a w drugim stosowana jest soczewka możliwie najmocniejsza, pozwalająca utrzymać regułę powstawanie jednakowego lub zbliżonego wielkością obrazu na obu siatkówkach. Okulary do korygowania krótkowzroczności powinny być oddalone od centrum rogówki o12 mm, a w przypadku leczenia krótkowzroczności u dzieci konieczne jest ponadto zastosowanie oprawek z miękkimi i giętkimi zausznikami, które pozwolą utrzymać okulary w ustalonej odległości od rogówki na podlegającym jeszcze rozwojowi nosie – więcej informacji dostępne jest na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc
Korygowanie krótkowzroczności soczewkami kontaktowymi
Współcześnie coraz więcej osób wybiera możliwość skorygowania wady wzroku, jaką jest krótkowzroczność soczewkami kontaktowymi, np. popularnymi i cenionymi przez wielu użytkowników soczewkami marki Acuvue. Soczewki załamują światło w odpowiedni sposób, co pozwala mu na skupianie się na siatkówce i gwarantuje wyraźne widzenie. Polecane są np. osobom o wysokiej wartości krótkowzroczności, ponieważ nie wpływają na zmianę wielkości obrazu powstającego na siatkówce. Ceniona jest również wygoda ich noszenia, w przeciwieństwie do okularów nie ograniczają bowiem pola widzenia. Soczewki marki Acuvue do korygowania krótkowzroczności odznaczają się ponadto wysoką przepuszczalnością tlenu, co znacznie podwyższa komfort ich użytkowania.
Leczenie krótkowzroczności metodami operacyjnymi
Krótkowzroczność można również współcześnie korygować na stałe, poddając się operacji laserowej modyfikującej kształt rogówki. Należy jednak poprzedzić ją konsultacją z lekarzem okulistą, który zbada, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do tego typu zabiegu.