Oprogramowanie ERP jako ułatwienie dla przedsiębiorców

Historia oprogramowania ERP sięga lat powojennych. To wtedy właściciele przedsiębiorstw, małych i dużych, ułatwiali sobie planowanie zasobów magazynowych. Wraz z gwałtownym wzrostem technologii i powszechnym dostępem do internetu, oprogramowanie ERP udoskonalało się. Obecnie w większości zakładów nie można wyobrazić sobie pracy bez niego.

Co to jest oprogramowanie ERP?

Systemy ERP to oprogramowania, które służą do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwami. Obejmują zarówno kontrolę jak i zarządzanie najważniejszymi zasobami i procesami, które zachodzą niemal w każdej firmie. W oprogramowaniu ERP cała praca opiera się na jednej, wspólnej bazie danych. Oznacza to, że dane wprowadzane w jednym obszarze, są niemal natychmiast widoczne przez każdego użytkownika.

Rodzaje oprogramowania ERP

Systemy ERP występują w pięciu rodzajach. Po pierwsze system ERP XT, który jest programem do zarządzania małych i mikro firm. Obejmuje obsługę faktur, magazynów i księgowość. Drugi rodzaj to oprogramowanie ERP XL, które służy do obsługi średnich i dużych firm produkcyjnych, handlowych i usługowych. Oprogramowania ERP Enterprise to platforma, która jest bardzo wydajna dla biznesu międzynarodowego. Systemy ERP Altum służy polskim i zagranicznym przedsiębiorstwom, mają rozproszoną strukturę, a także sieciom handlowym. Istnieje również możliwość stworzenia własnego oprogramowania ERP, indywidualnego dla każdej firmy.

Z czego zbudowany jest system ERP?

Oprogramowania te maja modułową strukturę, która jest bardzo elastyczna. Klient kupując to oprogramowanie, dobiera do niego takie procesy, które są mu faktycznie potrzebne. System ten zbudowany jest z formatek, czyli ekranów umożliwiających wprowadzanie danych do systemu. Zawiera również widoki, czyli ekrany, które prezentują wcześniej wprowadzone dane. Ma również ogólnie rozumianą funkcjonalność, czyli funkcje umożliwiające budowanie dedykowanego rozwiązania. Posiada również procesy biznesowe, czyli przepływ pracy pomiędzy użytkownikami w systemie, a zwłaszcza wdrażanie faktur, czy też obieg wniosków.Producenci tych systemów gwarantują również całkowitą opiekę w trakcie użytkowania, rozwiązywanie ewentualnych problemów, modyfikację w razie potrzeby i konserwacje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here