Nasturcja

Nasturcja to kwiat ozdobny, który tylko zachwyca wyglądem i kusi niesamowitą wonią, to także roślina, która ma wspaniałe właściwości. Swoje zastosowanie ten niepozorny kwiatek znalazł w kosmetyce, gastronomi oraz lecznictwie. Z uwagi na szerokie zastosowanie tej roślinki i jej walory, warto dowiedzieć się więcej o niej.

Nasturcja uprawa

Nasturcja to kwiatek, który przywędrował do Europy z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. W swoim naturalnym środowisku nasturcja jadalna rośnie na rumowiskach skalnych, w wilgotnych lasach oraz suchych zaroślach. Rozróżnia się aż osiemdziesiąt gatunków tego kwiatu. W Polsce najczęściej spotykane są jej odmiany ozdobne, które ludzie z powodzeniem hodują na balkonach swoich mieszkań i w ogrodach swoich domów. Do najpopularniejszych gatunków nasturcji spotykanych w Polsce zalicza się: nasturcję mniejszą, nasturcję pnącą, nasturcję kanaryjską, nasturcję błękitną, nasturcję trójbarwną i nasturcję bulwiastą. Kwiat ten charakteryzuje się lekko pofałdowanymi liśćmi oraz płatkami kwiatów w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. Zdarzają się także gatunki o wielobarwnych płatkach. Pod względem uprawy nasturcja nie jest kwiatem wymagającym. Wystarczy jej wilgotna gleba, ciepło oraz zacienione miejsce. Kwitnie całe lato.

Nasturcja właściwości

Jak już zostało wspomniane kwiat nasturcja posiada szereg korzystnych właściwości. Swoje zastosowanie ta roślina znalazła w kosmetyce oraz w gastronomii. Ponadto Nasturcja właściwości lecznicze wykazuje. W gastronomii swoje zastosowanie znalazła odmiana nasturcji jadalnej. Nasturcja jadalna w smaku przypomina rzeżuchę lub rukolę. Ma nieco pikantny, gorzkawy smak, który sprawia, że danie z nasturcją jadalną jest bardziej wyraziste w smaku. W kosmetyce swoje zastosowanie nasturcja znalazła w leczeniu i łagodzeniu skutków zmian skórnych, trądziku, wyprysków, łojotoku oraz łupieżu. Dlaczego akurat w leczeniu zmian skórnych ta roślina znalazła swoje zastosowanie? Nasturcja wykazuje właściwości antyseptyczne. Ostatnie zastosowanie ten kwiat znalazł w lecznictwie. Jakie są właściwości lecznicze nasturcji? Nasturcja właściwości lecznicze: działa jak naturalny antybiotyk, wspiera leczenie chorób układu oddechowego oraz poprawia trawienie. Dla celów zdrowotnych z nasturcji wytwarza się soki, napary, toniki, nalewki i wywary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here