Zawód policjanta nie należy do najprzyjemniejszych. To stresująca służba, w której nie brakuje sytuacji grożących w skrajnych przypadkach utratą życia lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Policjanci każdego dnia narażają swoje życie dla utrzymania porządku na ulicach oraz w sferze publicznej. Warto wiedzieć jakie wynagrodzenie otrzymują za swoje poświęcenie.
Ile zarabiają policjanci? Niestety, nie są to kwoty wprost proporcjonalne do charakteru wykonywanych obowiązków. Nie są to pensje mogące przyprawić o zawrót głowy. Miesięczne średnie wynagrodzenie dla tej grupy społecznej kształtuje się na poziomie około 4200 zł brutto, jednak warto podkreślić, że około 25 procent policjantów otrzymuje wynagrodzeni poniżej 3460 złotych brutto. Jedynie kolejne 25 procent może liczyć na zarobki przekraczające 5295zł. Na wysokość wynagrodzenia dla poszczególnych policjantów wpływ ma kilka czynników. Kluczowy aspektem w tym przypadku są grupy zaszeregowania.
Wynagrodzenie policjanta składa się z kilku elementów. Podstawą jest wynagrodzenie zasadnicze, które jest uzależnione od stopnia zaszeregowania. Uzupełnieniem jest dodatek stażowy oraz oraz dodatek służbowy. Policjanci otrzymują też dodatkowe pieniądze z tytułu posiadanego stopnia. Oprócz tego policjanci mogą liczyć jeszcze na tak zwaną mundurówkę. Jest to nic innego jak nagroda roczna. W policji funkcjonuje też system socjalny. Wydawać się może, że taki system wynagrodzeń jest atrakcyjny. Innego zdania są przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących policjantów, dlatego w tym roku przez policję przewija się fala strajków na gruncie podwyżek płac dla przedstawicieli służb mundurowych.
Przedstawiciele pierwszej grupy zaszeregowania zarabiają około 2000 złotych netto. Mowa jest tutaj o funkcjonariuszach, którzy dopiero co rozpoczynają swoją karierę i znajdują się na stacjonarnym szkoleniu podstawowym. Tacy policjanci mają zagwarantowane zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie na czas kurs. W momencie zakończenia szkolenia, automatycznie przechodzą oni do drugiej grupy zaszeregowania, gdzie czekają na nich zarobki rzędu 2830 złotych netto miesięcznie. Trzecia grupa zaszeregowania skupia w sobie około 20,3 tys. funkcjonariuszy. W tym przypadku średni poziom wynagrodzenia wynosi 3 tysiące 165 złotych. Do tej grupy należą już bardziej wykwalifikowani i przede wszystkim bardziej doświadczeni policjanci. Do czwartej grupy zaszeregowania należy prawie 10 tys policjantów. Są to przede wszystkim kontrolerzy ruchu drogowego czy też dzielnicowi. W tej grupie poziom średniego wynagrodzenia kształtuje się na poziomie 3 tysięcy 491 złotych. Piąta grupa zaszeregowania zasilana jest przez detektywów oraz asystentów, którzy mogą liczyć na średnie wynagrodzenie w postaci 3 tysięcy 748 złotych netto. Grupa ta składa się z 24,3 tysięcy funkcjonariuszy. Szósta grupa funkcjonariuszy to dyżurni oraz specjaliści. Grupę te zasila ponad 13 tysięcy policjantów. Tutaj średnie wynagrodzenie to 4 tysiące 271 złotych. Pozostała grupa policjantów piastuje stanowiska kierownicze oraz wykonawcze na wyższym szczeblu. 7 grupa zaszeregowania otrzymuje średnie wynagrodzenie rzędu 4 tysięcy 402 złotych netto.