Ile jest kontynentów

Kula ziemska jest domem dla tak wielu stworzeń, ludzi, roślin i mikroorganizmów. Dzięki splotowi niezwykłych zbiegów okoliczności, które zaistniały razem – możemy cieszyć się życiem na Ziemi. Takim splotem okoliczności jest chociażby cząsteczka wody – która wystąpiła na naszej planecie w szczególnej postaci. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że posiada ona dwa atomy wodoru przyczepione do atomu tlenu akurat pod takim, a nie innym kątem nachylenia.

Ziemia składa się w 75% z wody, resztę zaś pokrywają obszary lądowe. Na kuli ziemskiej występują także kontynenty. Jaka jest ich definicja? Geografia fizyczna pojmuje to pojęcie pod definicją, iż jest to olbrzymi pod względem powierzchni ląd, który jest otoczony ze wszystkich stron morzami oraz oceanami.

Ile jest kontynentów?

Pytanie to z pozoru jest proste i cechujące się swego rodzaju oczywistością. Ziemia oficjalnie składa się z sześciu kontynentów. Wymienia się Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię, Antarktydę oraz naszą rodzimą – Eurazję.

Dlaczego jednak jest to jedynie z pozoru proste pytanie? Otóż udzielona odpowiedź jest oparta na czysto fizycznym gruncie. Jest tak dlatego, ponieważ Eurazja postrzegana jest jako dwa oddzielne kontynenty. Chodzi mianowicie o Europę i Azję. Dlaczego? Ponieważ zbyt wielkie są różnice kulturowe, historyczne i polityczne odgraniczające Europę od Azji.

Również kontynent określany mianem Australii dzieli się na Australię i Ocenię.
Co ciekawe, naukowcy z całego świata zaintrygowani są jeszcze innym kontynentem, który oderwał się od Australii kilkadziesiąt lat wstecz. Nazwany został Zelandią, jednak w znaczącej części zalany jest wodą. Zelandia obecnie jest obszarem wyspowym.

Czym się charakteryzują poszczególne kontynenty?

Oczywiście każdy kontynent ma swoją szczególną, niezwykłą naturę. Na każdym z nich występują bowiem narody z różną kulturą, religią i historią.

Przykładowo w Europie dominującą religią jest chrześcijaństwo od dawien dawna. To chrześcijaństwo wyznaczyło rozwój kultury w wielu europejskich państwach i znacząco wpływało na bieg historii, która w przypadku Europy była dosyć burzliwa.

Ameryka Północna stała się symbolem miejsca,które jest domem dla różnorodnych kultur oraz gdzie można zdobyć bogactwo. Mowa oczywiście o zalążku dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Azja kojarzy się głównie z egzotyką, ciekawymi potrawami, ale niejednokrotnie również z biedą. Dlatego też jest miejscem wielu wycieczek osób z różnych stron świata.

Czy ilość kontynentów zawsze była taka sama?

Oczywiście, że nie. W wyniku wielu zjawisk geologicznych mapa geograficzna świata się zmieniała w ogromnym stopniu. Ciekawostką jest fakt, że do niedawna twierdziło się, że istniał tylko jeden olbrzymi kontynent. Zwany jest superkontynentem, bądź też Pangeą. Dzisiaj znana jest teoria, iż masy kontynentalne co jakiś czas skupiają się w jeden superkontynent, aby potem ponownie się rozpaść. Dlatego prawdopodobnym jest, że liczna kontynentów na Ziemi jeszcze ulegnie zmianie. Jednak to może nastąpić dopiero w bardzo dalekiej przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here