Troska o prawidłowy rozwój dziecka to między innymi regularne badania wzroku i korekcja wady – jeśli ta zostanie zdiagnozowana. Najczęściej występującym problemem wśród najmłodszych jest krótkowzroczność i astygmatyzm. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć kupując okulary dla dziecka? Oto przegląd najlepszych propozycji.
Okulary korekcyjne dla dziecka
Podstawą doboru okularów korekcyjnych dla dziecka jest badanie u okulisty. Jeśli lekarz stwierdzi wadę wzroku – otrzymamy receptę z określonymi dokładnie wartościami potrzebnych soczewek okularowych.
Okulary korekcyjne dla dziecka to dziś bardzo szeroki wybór ładnych i funkcjonalnych akcesoriów. Prawidłowe widzenie u dziecka ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju zdolności manualnych, sprawności fizycznej i postępów w edukacji. Powszechne występowanie wad wzroku sprawiło, że okulary to dziś rzecz zwyczajna. W przypadku dzieci najistotniejszą rolę odgrywa dobre dopasowanie oprawek.
Każdy rodzic, którego dziecko ma wadę wzroku, zderza się więc z pytaniem: jak wybrać okulary dla dziecka? Warto wesprzeć się na fachowych poradnikach od optyków, takich jak ten: https://www.wokularach.pl/blog/jak-wybrac-okulary-dla-dzieci-kompleksowy-przewodnik.
Dobrze dobrane oprawki dla dziecka
Żeby dobrze dobrać oprawki dla dziecka, musisz zwrócić uwagę na ich rozmiar.
– Szerokość mostka – to część, która opiera się na grzbiecie nosa. Wąski mostek będzie uciskał lub pozostawał zbyt wysoko. Za duży z kolei spowoduje, że okulary będą się zsuwać.
– Długość zauszników – zaokrąglona końcówka powinna sięgać za ucho, by stabilnie się na nim opierać. W przypadku bardzo małych dzieci warto wybrać oprawki, które zamiast tradycyjnych zauszników mają elastyczną gumkę lub pasek zapinany na rzepy. To rozwiązanie wykorzystywane jest także w modelach sportowych okularów dla dzieci.
– Szerokość oprawy – to całkowity rozmiar frontu okularów, który powinien być dopasowany do szerokości twarzy.
– Szerokość i wysokość szkieł okularowych – ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego pola widzenia.
Trwałość okularów dla dziecka
Dziecięce oprawki są produkowane z wysokiej jakości tworzyw, takich jak acetat. Aby prawidłowo pełnić swoją funkcję, okulary muszą być lekkie. Ważna jest także trwałość akcesoriów dla najmłodszych. Musimy się liczyć z ryzykiem upadków i innych uszkodzeń mechanicznych, dlatego materiał, z którego wykonane są oprawki dziecięce musi być odporny na uszkodzenia. Zwróć uwagę na modele oprawek, które mają elastyczne zawiasy. Taka funkcjonalność uchroni okulary przed wygięciem czy złamaniem.
Ile kosztują okulary dla dziecka?
Odpowiedź na pytanie ile kosztują okulary dla dziecka, nie jest prosta. Zakres cenowy może być bardzo duży – od 20 do kilkuset złotych. Wpływ na cenę okularów ma zarówno wybór szkieł okularowych, jak i opraw https://www.wokularach.pl/blog/ile-kosztuja-okulary-dla-dzieci.
Jakość soczewek okularowych ma wpływ na ich ciężar i odporność. Dla dzieci polecane są szkła organiczne najnowszej generacji, czyli wykonane z wysokiej klasy tworzyw sztucznych, które posiadają powłoki utwardzające. Oprócz tego, że ważą mniej, są też bardziej odporne na zarysowania. Gdy decydujemy się na szkła okularowe starszego typu, może się to okazać oszczędnością pozorną. Szybko uszkodzone, zarysowane lub zmatowione będą wymagać częstej wymiany, a więc kolejnych kosztów.
Jeśli mamy do czynienia z wadą wzroku powyżej 3 dioptrii – warto zdecydować się na cieńsze soczewki okularowe. Ma to znaczenie dla wygody (kolejny czynnik zmniejszający wagę okularów) oraz dla estetyki.
Kolorowe oprawki dziecięce
Oprawki dziecięce to szeroki wachlarz różnorodnych modeli. Ładne fasony dla najmłodszych użytkowników to:
– okrągłe oprawki
– owalne oprawki
– prostokątne oprawki
– aviatory
Wśród starszych dzieci w wieku szkolnym popularne są oprawki metalowe. Subtelny złoty i srebrny odcień jest wyraźnie w modzie. Warto też zwrócić uwagę na przepiękne egzemplarze transparentnych oprawek oraz w kolorach pastelowych.