oczy

Dzięki szybkiemu postępowi w rozwoju medycyny, dziś jesteśmy w stanie bardzo szybko wykryć choroby, które mogą nas dotknąć. Jednym z badań, zalecanych przez lekarzy jest zbadanie dna oka. Podstawowymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są choroby naczyniowe, jak nadciśnienie tętnicze,miażdżycą czy cukrzyca i choroby neurologiczne jak udar mózgu. Badanie będzie skuteczne również dla osób, które borykają się z widzeniem czarnych punktów, nagłych, nasilonych błysków światła oraz gdy ostrość widzenia osłabnie i pacjent będzie miał problem z odróżnianiem barw. Lekarze zalecają aby każda osoba, która skończyła czterdziesty rok życia badała oczy regularnie, raz na trzy lata, a po pięćdziesiątce, raz w roku.

Czym właściwie jest ten zabieg i jak wygląda badanie dna oka?

Jest to bezbolesny, krótki oraz nieinwazyjny zabieg, który pozwala ocenić stan plamki żółtej oraz siatkówki. Nie wymaga on wcześniejszego przygotowania, więc okulista może wykonać badanie dna oka natychmiastowo. Aby dobrze je wykonać należy zalać oczy kroplami z atropiną, które powiększą źrenicę oka. Będzie powodowało to gorsze widzenie przez następne kilka godzin, dlatego przeciwwskazana jest jazda samochodem.

W słoneczne dni należy mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, ponieważ środek znajdujący się w kroplach wywołuje nadwrażliwość na światło słoneczne. Przed przystąpieniem do badania lekarz przeprowadza kompleksowy wywiad, w czasie którego należy podać swój wiek, choroby, przyjmowane leki oraz zawód. Po wywiadzie oraz odczekaniu piętnastu minut od zalania oczu kroplami, okulista przystępuje do właściwego zabiegu. Istnieją trzy sposoby aby to zrobić. Pierwszy to oftalmoskopia nazywana też wziernikowanie bezpośrednim, który wykonuje się za pomocą oftalmoskopu. Oftalmoskop oświetla źrenicę pacjenta, aby lekarz mógł zobaczyć w okularze obraz oka powiększony piętnastokrotnie.

Drugi sposób to wziernikowanie pośrednie, które wykonywane jest za pomocą wziernika Fisona. Okulista ma wtedy na sobie specjalny kask, na którym znajduje się źródło światła oraz soczewki, które pokazują powiększony i odwrócony obraz. Trzecia metoda jest najnowsza i najprzyjemniejsza, ponieważ nie zalewa się w nim oka kroplami z atropiną. Niestety zabieg ten może być wykonany tylko u osób, których szerokość źrenicy nie jest mniejsza niż 2,5 mm. Lekarz wtedy za pomocą funduskamera Non – Mydritic otrzymuje kolorowe zdjęcie pozwalające mu określić stan dna oka.

Jak wygląda badanie dna oka u dzieci?

Dzieciom wykonuje się oftalmoskopię. W przypadku pogorszenia się pola widzenia oraz niewłaściwego widzenia barw jest to konieczność. U niemowląt zabieg wykonuje się w pierwszym miesiącu życia w celu wykluczenia retinopatii. Cena takich badań to od 50 do 200 złotych. Wszystko zależy od przychodni. Dno oka jest to tylna część gałki ocznej. To właśnie tam znajduje się wcześniej wspomniana siatkówka, drobne naczynia krwionośne oraz tarcza nerwu wzrokowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here