Kiedy warto wprowadzić do swojej diety ostropest plamisty? Podpowiadamy!

Ostropest plamisty to zioło, po które sięgamy coraz chętniej. W naparach wykorzystujemy jego owoce. Roślina ta ma wiele właściwości lecznicznych. W głównej mierze zawdzięcza je substancji zwanej sylimaryną. Jednak nie tylko. Zawiera ona także witaminę E, histaminę, cukry i sterole.

Pomoc dla wątroby

Ostropest plamisty jest znany głównie ze swojego pozytywnego wpływu na działanie wątroby. Dzięki substancjom jakie zawiera chroni wątrobę przed działaniem szkodliwych czynników, takich jak toksyny. Dodatkowo hamuje odkładnie się kolagenu w komórkach. Niektórzy zalecają go szczególnie na wszelkiego rodzaju zatrucia, nawet te związane z alkoholem.

Kolejną zaletą jest wpływ ostropestu na proces trawienia. Znacznie go przyspiesza, a przy okazji poprawia apetyt. To z kolei jest związane głównie z sylimarynie, ale nie tylko. Za pracę układu trawienia odpowiadają także związki goryczkowe.

Ostropest plamisty jest nieoceniony w przypadku walki ze zmianami miażdżycowymi. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu i skutecznej walce ze złym cholesterolem, nasze serce z pewnością będzie pracowało dużo lepiej. Wiele osób uważa także, że systematyczne przyjmowanie tego zioła usprawnia pracę nerek, zwiększając ich zdolność do samoregeneracji.

Jak stosować

Najprościej jest regularnie pić napary z ostropestu plamistego. Herbatki z tego zioła znajdziemy obecnie nie tylko w aptekach, ale także w większości sklepów spożywczych. Zawsze jednak sprawdzajmy jakość produktu.

Napar z tej rośliny powinniśmy stosować przez przynajmniej trzy miesiące, nawet dwa razy dziennie. Oczywiście pierwsze efekty zauważymy dużo wcześniej, jednak by w pełni wykorzystać właściwości tej rośliny lepiej stosować ją przez kilka miesięcy. Przygotowanie ziółek jest bardzo proste. Wystarczy zalać je gorącą wodą. Bardzo ważne jest to, by pić je zaraz po przygotowaniu.  Co ważne ostropest plamisty nie powinien wywoływać skutków ubocznych, jednak nie jest zalecany każdemu. Na pewno nie powinny go pić dzieci poniżej 12 roku życia oraz kobiety w ciąży. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować spożycie ostropestu plamistego z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here