hotelarz

Pracując jako hotelarz pracę znajdziemy przede wszystkim w lokalach, które oferują usługi hotelarskie lub pokrewne. Mogą być to wszelkiego rodzaju hotele, pensjonaty, modele, domy wypoczynkowe, miejsca agroturystyczne, ośrodki SPA, uzdrowiska, schroniska młodzieżowe, sanatoria, a także gościńce. Dodatkowo pracować możemy jako rezydent, który zajmuje się gośćmi podróżującym i z ramienia biura podróży. Twoja wiedza oraz doświadczenie z powodzeniem przyda ci się w takich miejscach.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/gdzie-mozesz-szukac-zatrudnienia-jako-hotelarz/

Standardy hoteli, a praca hotelarza

Z pewnością zauważyliśmy, że poszczególne hotele oraz miejsce przyjmowania gości chwalą się swoją klasą wyrażoną za pomocą gwiazdek. Im większa ilość takich lokali, tym na więcej możemy liczyć od personelu. Standardy hoteli wyraża się też w nazwach, które są nam potrzebne podczas zakładania firmy. Wyodrębnić możemy 5 ze względu na standard hoteli. Są to:

  • Jedna gwiazdka – klasa turystyczna 
  • Dwie gwiazdki – klasa standardowa 
  • Trzy gwiazdki – klasa komfortowa 
  • Cztery gwiazdki – tak zwana First Class (pierwsza klasa) 
  • Pięć gwiazdek – klasa luksusowa, najwyższa

Własna działalność jako hotelarz

Aby prowadzić własną działalność jako hotelarz musimy posiadać lokal, który dostosowany jest do wymogów ustawowych. Jeżeli zostaną one spełnione, możemy starać się o klasyfikację budynku do przeznaczenia hotelowego. Uzyskujemy w ten sposób wpis do ewidencji prowadzonej przez marszałka województwa. Wiąże się on opłatą wynoszącą 600 – 1500 zł, gdzie zależy to od ilości gwiazdek. Prawo pracy określa również normy dotyczące zatrudnienia osób w tego typu miejsca. Normy sanitarne dotyczące kuchni, wentylacji oraz godzin zmian muszą być spełnione. Podobnie jest w przypadku recepcjonistów i pokojówek, którzy muszą być zaopatrzeni w odzież służbową oraz ochronną do wykonywania swojej pracy. Lokal powinien być również atrakcyjnie usytuowany, chociaż nie jest to wymóg. Wiąże się to jednak zarobkami na późniejszą metę.

Zobacz też: http://www.workshopofnature.pl/czym-bedziemy-zajmowac-sie-jako-hotelarz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here