Siemię lniane

Dobrze znane naszym mamom i babciom siemie lniane w ostatnich latach wraca do łask, pomimo fascynacji różnego rodzaju nowinkami dietetycznymi. Ten powrót do korzeni zdecydowanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych osobom, które regularnie sięgają po te niepozornie wyglądające, olieste ziarenka. Siemię lniane zdecydowanie zasłużenie nazywa się polskim superfoods, co doskonale pokazuje poniższe zestawienie jego najważniejszych walorów.

Mnóstwo cennych składników w malutkich nasionach

Siemię lniane to jedno z najlepszych roślinnych źródeł kwasów omega-3, wśród których dominuje kwas linolenowy. To polskie superfoods zawiera również multum witamin, takich jak witaminy z grupy B, witamina A, C, E i K, oraz wiele składników mineralnych – kwas foliowy, fosfor, żelazo, magnez, cynk oraz selen. Pod względem procentowej zawartości zwalczających wolne rodniki lignanów oraz kwasów omega-3 siemię lniane przewyższa dużo droższe i trudniej dostępne nasiona chia.

Prewencja rozwoju cukrzycy oraz miażdżycy

Ze względu na niski indeks glikemiczny dodatek siemienia lnianego do takich wyrobów jak pieczywo, owsianka czy też koktajl owocowo-warzywny przyczynia się do obniżenia wyrzutu glukozy po posiłku. W rezultacie systematyczne spożywanie siemienia lnianego zapobiega rozwojowi insulinooporności oraz cukrzycy typu 2. Bogactwo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych chroni także przed miażdżycą, nadciśnieniem oraz chorobami serca.

Ochrona układu pokarmowego

Kleik z siemienia lnianego to fantastyczny sposób na załagodzenie różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu trawiennego, takich jak wrzody żołądka, niestrawność bądź uciążliwe zaparcia. Co ważne, przygotowanie takiego kleiku jest bardzo proste i szybkie, ponieważ wystarczy zalać nasiona siemienia wodą, a one samoistnie pod wpływem wody napęcznieją i pokryją się warstwą naturalnego śluzu. To właśnie ten śluz działa ochronnie na przełyk, żołądek i generalnie cały układ pokarmowy.

Niezbędnik w kobiecym jadłospisie

Obfitość kwasów omega-3 oraz rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy E sprawia, że regularne spożywanie siemienia lnianego świetnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Duża koncentracji tej witaminy młodości pomaga również spowolnić procesy starzenia się skory. Antyoksydacyjne działanie siemienia lnianego zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jajnika oraz piersi, a ponadto udowodniono, że zawarte w siemieniu lnianym lignany łagodzą objawy menopauzy.

Nieodzowne na diecie wegańskiej i odchudzającej

Pomimo swojej dość wysokiej kaloryczności siemię lniane jest rekomendowane osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Wynika to z faktu, iż posiada ono w składzie mnóstwo błonnika pokarmowego, którego odpowiednia podaż wspomaga odchudzanie. Siemię lniane powinni polubić również weganie – nie tylko znajdą w nim doskonałe źródło egzogennych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również mogą przy jego pomocy zastąpić jajka w wielu potrawach zarówno słodkich, jak i wytrawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here