Co jeść przed treningiem

Jednym z częstszych pytań, jakie zadają sobie osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z dietą i aktywnością fizyczną dotyczy posiłku przed treningiem. Ludzie zastanawiają się co jeść, kiedy jeść i czy w ogóle powinni jeść przed treningiem, aby był bardziej efektywny i przynosił doskonałe rezultaty.

Makroskładniki niezbędne do pracy organizmu

Węglowodany, białka oraz tłuszcze to niezbędne makroskładniki, które przyjmujemy z pożywieniem, aby nasze ciało miało siłę, by prawidłowo funkcjonować. Białko odpowiada za wiele procesów w organizmie, m.in.: budowanie nowych komórek mięśniowych, czy regenerowanie zniszczonych. Węglowodany natomiast to nasze główne źródło energii. Po zjedzeniu węglowodanów nasz organizm przemienia je i magazynuje za pomocą glikogenu w mięśniach oraz wątrobie. Owy glikogen, który chowa się w mięśniach jest dla nas swego rodzaju motorem do działania, energią, którą możemy wykorzystać w ciągu dnia, także na trening. Tłuszcze z kolei, zwłaszcza te zdrowe, biorą udział w niektórych procesach związanych z hormonami tkankowymi, a ponadto są materiałem budulcowym błon komórkowych oraz mogą stanowić alternatywne źródło energii dla naszego organizmu.

Co jeść przed treningiem?

Posiłek przedtreningowy jest bardzo ważny. Należy go zjeść 3-4 godziny przed planowanym wysiłkiem fizycznym. To pozwoli uniknąć nam żołądkowych sensacji, ale również da naszemu ciału czas na wchłonięcie istotnych składników odżywczych. Tylko w taki sposób posiłek zjedzony przed treningiem zostanie dobrze wykorzystany.

W świecie sportu i diety panuje także przekonanie, iż osoby, które trenują bardzo intensywnie, powinny zjeść przekąskę węglowodanową bądź węglowodanowo-białkową ok. 1-2 godziny przed aktywnością fizyczną.

Posiłek przed treningiem powinien być dobrze zbilansowany. Musimy znaleźć w nim węglowodany, tłuszcze oraz białka. Wiele źródeł podaje, że przed treningiem można zjeść więcej węglowodanów, gdyż czeka nas wysiłek, a tłuszcze powinny zejść na dalszy plan.

Przed treningiem idealnie spiszą się kanapki z żytniej lub razowej mąki posmarowane awokado z czosnkiem, jajkiem gotowanym i rukolą bądź naleśniki z maki pełnoziarnistej z masłem orzechowym. Ponadto na nasz talerz przed treningiem śmiało mogą wjechać frytki z batatów z pieczonym łososiem i warzywami, ryż z warzywami i kurczakiem bądź pieczone ziemniaki z pulpetami mielonymi z indyka.

Czego wystrzegać się przed treningiem?

Przed wysiłkiem fizycznym warto unikać potraw ciężkostrawnych. Wykluczyć należy dania smażone, niewskazane są także produkty wywołujące wzdęcia, czyli fasola, kapusta, groch i inne nasiona roślin strączkowych. Najgorszym przedtreningowym wyborem może być posiłek zalegający przez długi czas w żołądku.

Jeśli jest nam ciężko z rozpisaniem naszych posiłków razem z potrawami przed treningiem i nie potrafimy wyliczyć dokładnie makroskładników, warto skorzystać z udogodnień XXI wieku i zamówić dla siebie indywidualną dietę pudełkową. Catering dietetyczny Tarnowskie Góry to rewelacyjne rozwiązanie również dla osób, którym brakuje czasu na samodzielne gotowanie i codzienne sprzątanie kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here