Dzidziuś a wydatki czyli: oszczędzamy!

 

Narodziny dziecka to ważne i bardzo szczęśliwe wydarzenie w życiu każdego z nas.  Jest to, niestety, także wydarzenie, które wiąże się ze  wzmożonymi wydatkami, na które warto wcześniej odkładać mniejsze kwoty.

Jeszcze przed narodzinami naszego upragnionego dziecka trzeba się przygotować na koszty związane z tzw. Wyprawką, jak i również  np. z porodem. Oczywiście, za sam poród nie musimy płacić, ale jeśli decydujemy się na dodatkową opiekę położnej czy odpłatną szkołę rodzenia, to jednak odczujemy trochę te obciążenia finansowe. Chcemy, aby ten czas gdy maluch się pojawi był wyjątkowy, a pierwsze dni po porodzie chcemy spędzić tylko z najbliższymi i cieszyć się naszym maleństwem np. w osobnej sali co w niektórych szpitalach wiąże się również z opłatami  za osobne pomieszczenie.

W takich chwilach warto zastanowić się nad programami oszczędnościowymi, jak i dodatkowym ubezpieczeniem.

Indywidualne ubezpieczenie przyszłej mamy jak i taty zasili na dobry początek portfel rodziców kwotą otrzymaną z tytułu urodzenia dziecka, zapewniając tym samym  pieniądze np. na wyprawkę. Składki na ubezpieczenie są w skali miesiąca niewielkie, więc warto o to dopytać np. w zakładzie pracy: Czy pracodawca oferuje grupowe ubezpieczenia, a składka będzie pobierana z pensji? Jeżeli zakład pracy nie oferuje takiej usługi , można zwrócić się do swojego ubezpieczyciela z zapytaniem o takiego typu ofertę.

Kolejnym rozwiązaniem, które zapewni lepszą przyszłość naszemu dziecku są plany oszczędnościowe. Mają one na celu zgromadzenie większej ilości pieniędzy np. na edukację naszego maleństwa.

Plany oszczędnościowe działają w prosty sposób:   należy zdeklarować kwotę,  jaką co miesiąc będzie się wpłacać na konto,  jak i również czas oszczędzania.  Można oczywiście odkładać pieniądze samemu np. na zwykłym koncie osobistym. Każde z tych rozwiązań niesie za sobą plusy i minusy. Zaletą korzystania z planów oszczędnościowych jest to, że naszymi pieniędzmi zajmują się wyspecjalizowane firmy. Określamy czas i deklarujemy kwotę,  co wiąże się z systematycznością w oszczędzaniu. Przy samodzielnym oszczędzaniu może to być czasem trudne. Wadą planów oszczędnościowych mogą być ewentualne prowizje od wpłat czy też zablokowanie środków na długi okres.

Programy oszczędnościowe są dostępne w bankach jak i również w towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto zagłębić się w temat oszczędzania dla swojego maleństwa i przy najbliższej wizycie w swoim banku zapytać doradcę o takie rozwiązanie.