alkoholik

Nadmierne picie alkoholu to problem wielu ludzi. Choroba ta niszczy życie osoby uzależnionej, ale nie tylko. Uzależnienie alkoholowe jest wielkim problemem całej rodziny alkoholika. Stan ten wpływa zarówno fizycznie, jak i psychicznie na członków całej rodziny. Jednym z głównych problemów jest tzw. syndrom DDD. Czym on jest? Jak się objawia? Czy zaburzenie to wpływa na życie takiej osoby? Jak sobie radzić z tego rodzaju problemem?

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, bo o nich mowa, to osoby, których najbliżsi – rodzice, nadmiernie spożywali alkohol lub byli uzależnienie od innej używki. Dzieci te wychowywały się często w niepełnej lub patologicznej rodziny, bez środków do życia lub w przemocy fizycznej i emocjonalnej. Często rodziny te są zupełnie normalne, a dzieci w okresie dojrzewania nie zawsze odczuwają skutki picia opiekunów lub jednego z nich. Problem pojawia się dopiero w okresie dorosłości. Jak zatem rozpoznać tego rodzaju dysfunkcję?

Główne objawy syndromu DDD to:

– wahania nastroju,
– permanentny smutek i brak wiary w siebie,
– poczucie wstydu,
– brak koncentracji, skupienia na wykonywaniu danego zadania,
– unikanie ryzyka, bezpieczne postępowanie, wybieranie rozwiązań oczywistych i nie skutkujących niczym niespodziewanym,
– problemy emocjonalne, nieumiejętność oceny sytuacji i stanów psychicznych, itp.

Dziecko, które posiada syndrom DDD przybiera w swoim obecnym, jak i późniejszym życiu zazwyczaj jedną z ról, które można łatwo ocenić i opisać. Najczęściej jest to rola kozła ofiarnego, czyli osoby, która jest obwiniana za wszystkie porażki lub negatywne sytuacje. Jest to dziecko sprawiające problemy wychowawcze, wdające się w bojki i różnego rodzaju nieporozumienia. Musi ono zmagać się z problemami rodziny i często jest za nie obwiniane i karcone.

Kolejną rolą jest rola bohatera rodzinnego. Tego rodzaju uczeń w szkole jest ambitny i sumienny. Nie sprawia problemów, jednak stara się przyjąć na siebie wszystkie sprawy rodzinne, próbując ratować honor bliskich. Wśród innych wyróżnianych postaw można wyróżnić: sojusznika, dziecko niewidzialne czy powiernika.

Objawy syndromu DDD widoczne są zarówno w wieku rozwojowym, jak i w dorosłym życiu. Najczęściej osoby takie nie do końca potrafią poradzić sobie z emocjami i sytuacjami codziennymi. Jest to problem typowo psychologiczny Terapia polega na uświadamianiu sobie problemu, jak również walką z własnymi słabościami, lękami i sytuacjami niepokojącymi. Terapia jest ciężka, jednakże efekty zależą w większości od samych pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here